Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [06.03 - 12.03]

Fot. CBA; Śląska Policja
Fot. CBA; Śląska Policja

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.



Modernizacyjne wsparcie z pałacu

Prezydent Andrzej Duda spotkał się 8 marca ze strażakami państwowych oraz ochotniczych straży pożarnych, zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19. To trzecie z cyklu "Solidarnie w czasie pandemii COVID-19" spotkanie z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w walkę z pandemią. Zapewnił, że służby mundurowe, a w tym strażacy, mogą liczyć na jego wsparcie w kontynuowaniu programu modernizacji.

Andrzej Duda: będę się starał ze wszystkich sił, by program modernizacji służb mundurowych był kontynuowany



Wywęszyć COVID-19

Rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek poinformowała 8 marca, że cztery zespoły kynologiczne przewodników z psami KAS z izb administracji skarbowej z Opola, Rzeszowa, Gdyni oraz Warszawy, zostaną przeszkolone we wczesnym wykrywaniu COVID-19 u ludzi. Trwające 8 tygodni szkolenie psów to pionierski francusko-polski projekt.

Służbowe psy administracji skarbowej pomogą w wykrywaniu COVID-19



Test start

Jak poinformował 10 marca zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Krzysztof Hejduk, komendant główny PSP zatwierdził do testowania ok. 100 sztuk nowego umundurowania służbowego. Całkowita wymiana miałaby potrwać od pięciu do sześciu lat. Nowe mundury będą miały barwę piaskową z czarnymi elementami.

PSP rozpoczęła testy nowego umundurowania służbowego



Nowa broń

Centralne Biuro Antykorupcyjne ruszyło 10 marca z postępowaniem na dostawę 12 sztuk pistoletów maszynowych z teleskopowo rozkładaną kolbą wraz z kolimatorem oraz osprzętem do broni.

CBA kupuje pistolety maszynowe



Rusza śledztwo 

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe wszczęła 9 marca postępowanie z artykułu 231 p. 1 kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy policji w dniu 11 listopada 2020 roku. Sprawdzić ma czy funkcjonariusze popełnili przestępstwo interweniując wobec uczestników demonstracji i dziennikarzy w okolicach stacji PKP Warszawa-Stadion.

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z działaniami policji 11 listopada



Polska na podium

Z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny 11 marca wynika, że tylko 4,4 proc. Polaków zgłaszało przestępstwa, przemoc lub wandalizm w swojej okolicy w 2019 roku. To jeden z najniższych wskaźników w UE. Niższy mają jedynie Litwa i Chorwacja. U naszych bałtyckich sąsiadów przestępstwa w swojej okolicy zgłosiło 3,2 proc. populacji, a nad Adriatykiem - 2,7 proc. Średnia unijna to z kolei 11 proc.

Polska z jednym z najniższych wskaźników zgłaszania przestępstw w UE



Reklama

Komentarze

    Reklama