Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Białorusini szpiegowali polskie wojsko

Autor. Canva

Akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Białorusi, którym zarzucono prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu wojskowego skierował do poznańskiego sądu Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu – poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. Mieli m.in. dokonywać rozpoznania obiektów wojskowych.

Reklama

Prokuratura Krajowa podała, że podejrzanych zatrzymała w kwietniu ub. roku Żandarmeria Wojskowa. Jak wynika z ustaleń śledczych, przybyli oni do Polski pod pozorem podjęcia pracy zarobkowej w charakterze kierowców.

Reklama

"W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku prokuratorskiego śledztwa ustalono, iż pod pozorem podjęcia pracy w Polsce, brali oni udział w działalności białoruskiego wywiadu wojskowego. Mężczyźni pozyskiwali i gromadzili informacje dotyczące Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz obiektów infrastruktury o znaczeniu krytycznym dla obronności kraju" – podała w środę PK.

Czytaj też

Dodano, że działalność szpiegowska podejrzanych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych oraz obiektach cywilnych zlokalizowanych w zachodniej części Polski. "W jej ramach realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz cywilnej infrastruktury transportowej" – wskazano.

Reklama

Na wniosek prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec podejrzanych, od czasu ich zatrzymania, stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. gregoz68

    Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej?

Reklama