Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Białorusin i Rosjanin skazani za szpiegowanie na rzecz Rosji

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. CBA

Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał na cztery lata więzienia obywatela Białorusi i Rosji za działalność szpiegowską prowadzoną w Polsce na rzecz Federacji Rosyjskiej. Cudzoziemcy zbierali informację dla rosyjskiego GRU o jednostkach wojskowych w północno-wschodniej części kraju.

Reklama

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna poinformował InfoSecurity24.pl, że śledztwo w tej sprawie prowadził Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. „Dwójka szpiegów została zatrzymana w kwietniu 2022 roku. W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego ustalono, że Białorusin i Rosjanin brali udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU)” – przekazał prokurator.

Czytaj też

Według śledczych cudzoziemcy dla rosyjskich służb specjalnych rozpoznawali obiekty wojskowe w północno–wschodniej części Polski, a także poprzez pozyskiwanie od żołnierzy Sił Zbrojnych RP zbierali informacje o zdolnościach bojowych i funkcjonowaniu ich jednostek. „Obywatel Białorusi początkowo studiując na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Drugi z oskarżonych, wykonywał czynności na rzecz wywiadu rosyjskiego, pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki” – wyjaśnił.

Reklama

„W ramach działalności realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych RP oraz pozyskiwaniu informacji, w szczególności w obszarze: realizowania przez żołnierzy WP zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, ilości żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez SZ RP, stanu morale i zdolności operacyjnych, współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO” – podał prokurator Banna.

Czytaj też

Sąd Okręgowy w Białymstoku za działalność szpiegowską na rzecz Rosji skazał Białorusina i Rosjanina na cztery lata więzienia. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Norman

    Tylko kraj który sam siebie nie szanuje może dawać takie wyroki.W Usa 25 do dożywocia...to odstrasza a taki szpieg jest ew. mocną kartą przetargową na wymianę lub współpracę.

Reklama

Najnowsze