Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

ABW zatrzymuje kolejne osoby w związku z wyłudzaniem podatku VAT

  • Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
    Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

16 lutego br. ABW poinformowała o zatrzymaniu kolejnych 5 osób związanych z grupą, zajmującą się fikcyjnym obrotem stalą, która wyłudziła podatek VAT na kwotę blisko 70 milionów złotych.5 zatrzymanych to właściciele firm handlowych i transportowych z województwa śląskiego.

Do tej pory, w związku ze sprawą zatrzymano ponad 30 osób, którym postawiono zarzuty wyłudzeń podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Grupa przestępcza stworzyła łańcuszek firm "słupów"  zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą, w tym blachą oraz prętami żebrowanymi, na które wystawiano faktury VAT potwierdzające rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi. Dokumenty te służyły do obniżenia podatku VAT, który w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej posiada stawkę zerową. Tymczasem towar nie opuszczał granic Polski i był wprowadzany do obrotu przez firmy „słupy” pełniące funkcje znikających podatników, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

Do przestępczej działalności zaangażowano także podmioty gospodarcze działające na terenie Słowacji i Węgier.

Śledztwo trwa. Równocześnie badanych jest wiele wątków,  a ABW nie wyklucza dalszych zatrzymań.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama