Reklama

Służby Mundurowe

ABW zatrzymała członków zarządu spółki produkującej pojazdy dla wojska

  • Fot. ABW.
    Fot. ABW.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Bielsku-Białej „dwoje właścicieli, a zarazem członków zarządu spółki, która w Europie Środkowo-Wschodniej jest jednym z liderów w produkcji pojazdów specjalistycznych.” - podaje Zespół Prasowy ABW.

Zatrzymanym prokuratura przedstawiła zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzenia podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, działania na szkodę spółki i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Przedsiębiorstwo oferowało m.in. pojazdy specjalne dla służb mundurowych, w tym straży pożarnej, policji i sił zbrojnych - pisze Zespół Prasowy ABW.

Śledztwo w sprawie prowadzone jest od czterech lat pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Odbywa się również we współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej w Katowicach. Jego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2005 – 2011 posługiwała się fikcyjnymi fakturami VAT nieodzwierciedlającymi faktycznych zdarzeń gospodarczych. 

Nielegalna działalność miała polegać na wystawianiu faktur za transakcje, które nie miały miejsca, wyszukiwaniu podmiotów zainteresowanych zakupem faktur spreparowanych w taki sposób, które następnie były wprowadzane przez nowych właścicieli do ewidencji księgowej. W ten sposób zaniżano podstawę opodatkowania VAT, narażając Skarb Państwa na straty.

Z ustaleń śledztwa wynika, że przedsiębiorstwo, którego właściciele zostali zatrzymani było jednym z podmiotów kupujących fikcyjne faktury. W okresie od 2005 do stycznia 2011 roku zarząd spółki przyjął faktury VAT nieodzwierciadlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Wartość fałszywych transakcji wynosi ponad 13 mln złotych brutto. W ten sposób wprowadzono w błąd właściwe Urzędy Skarbowe co do faktycznych kosztów uzyskania przychodów, a z samej spółki wyprowadzono środki pieniężne pod pozorem regulowania płatności z tytułu fikcyjnych faktur VAT obciążających przedsiębiorstwo.

Do tej pory w śledztwie zarzuty przedstawiono 19 osobom. Z zabezpieczonych dokumentów i wdrożonych kontroli skarbowych wynika, że cała grupa przestępcza zdołała wyłudzić co najmniej 12 mln złotych podatku VAT. Wobec dwójki zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym - podaje Zespół Prasowy ABW.

Do zatrzymania doszło 24 listopada w Bielsku Białej, ale informacja została upubliczniona przez Zespół Prasowy ABW w piątek, 5 grudnia.

  • ABW
Reklama

Komentarze

    Reklama