Zmiany w art. 15a nie dla wszystkich

13 listopada 2020, 09:59
ppor. Agnieszka Tracz, mazowiecka sw, twitter
Fot. ppor. Agnieszka Tracz/Mazowiecka Służba Więzienna, Twitter

Jak informował niedawno InfoSecurity24.pl, mundurowi doczekali się projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Nie wszyscy są jednak z niego zadowoleni, a powodem wcale nie jest propozycja rozwiązania sprawy, która znalazła się w dokumencie. Problem w tym, że przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt dotyczy jedynie służb podległych temu resortowi. Nie spodobało się to związkowcom ze Służby Więziennej oraz Służby Celno-Skarbowej.

Parę dni temu do rąk mundurowych związkowców trafiły, przekazane przez wiceministra Macieja Wąsika, dokumenty dotyczące proponowanych przez resort zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Projekt rozwiązać ma problem różnicowania statusu funkcjonariuszy w zakresie nabywania praw emerytalnych w zależności od momentu przyjęcia do służby. Dotyczy on wszystkich służb podległych MSWiA, czyli Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, a dokładnie - jak prognozuje resort - około 8,8 tys. osób w okresie kolejnych 10 lat od wejścia w życie ustawy (którzy posiadają co najmniej 25 lat służby). Jego zapisami nie zostali objęci mundurowi ze Służby Więziennej oraz Służby Celno-Skarbowej. 

Związkowcy reprezentujący mundurowych z tych dwóch formacji podjęli już działania. Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa zwrócił się w tej sprawie do wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, nadzorującego w resorcie Służbę Więzienną. Podpisany pod pismem Czesław Tuła, szef związkowców, przypominał, że zgodnie z zapisami porozumienia z 2018 roku - między Ministerstwem Sprawiedliwości a związkiem - także w przypadku tej formacji sprawa zrównania statusu funkcjonariuszy miała zostać rozwiązana. Co więcej, miało to zostać załatwione do 30 września 2019 roku. 

Przewodniczący ZZ Celnicy PL Sławomir Siwy zwrócił się natomiast do samego ministra spraw wewnętrznych i administracji. Poprosił on o przesłanie dokumentów do konsultacji także do związkowców ze skarbówki, gdyż formacja jest zainteresowana tym projektem i chce uczestniczyć w konsultacjach i wszelkich uzgodnieniach. Związkowcy uważają, że należy tę kwestię uregulować biorąc pod uwagę prawa nabyte poprzez wprowadzenie możliwości wyboru systemu. Według szefa Celnicy PL, związek będzie interweniował, by "projekt uwzględniał funkcjonariuszy SCS i dawał przede wszystkim prawo wyboru systemu". Poinformował także, że inicjatywa nie ma wsparcia w Ministerstwie Finansów.

W ciągu najbliższych miesięcy przekonamy się, czy podjęte przez obie struktury działania przyniosą zamierzony skutek. Przypomnijmy, że o ile Służbie Więziennej udawało się często "ugrać" realizację tego typu postulatów, to Służba Celno-Skarbowa miała już z tym większe problemy. Tak było np. w przypadku dodatku motywacyjnego wprowadzonego w 2020 roku tzw. superustawą. Nowym świadczeniem objęci zostali bowiem funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz właśnie Służby Więziennej. Dodatków nie otrzymali jednak m.in. funkcjonariusze SCS, którzy od początku pojawienia się projektu ustawy walczyli o to, by także ich formacja była beneficjentem wprowadzanych zmian. Nie udało się. Jak zapewniał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jeśli tylko eksperyment – którym jego zdaniem są te rozwiązania – się sprawdzi, katalog formacji będzie rozszerzony nie tylko o SCS, ale też o wojsko i służby specjalne.

image
Reklama

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Liber
wtorek, 24 listopada 2020, 17:42

Ludzie, nie fundujcie nam tej lipy, chcecie nam zabrać uczciwie wyrobione składki?, każdy potrafi liczyć, nie dość ze chcecie nam wydłużyć służbę do 25 lat, to jeszcze chcecie nas ogołocić z wielu lat pracy z której odprowadzaliśmy i będziemy odprowadzać składki, więc albo zrównajcie nas w kwestii art 15 z przyjętymi pezed 1999 albo oddajcie nam każdy dzień pracy z cywila, nie może być tak że wszystko zabieracie i nic w zamian nie dajecie, opanujcie sie

Artek
poniedziałek, 23 listopada 2020, 23:29

Mam gdzieś jak to wymyślą, jedno mnie interesuje, pracowałem i mam prawo do swoich składek, w całości, więc albo zasady jak przed 1999 albo II emka i każdy dzień cywila sobie odbiore.

Sierżant sztabowy SW
środa, 18 listopada 2020, 14:06

A może wtedy doliczyć cywila, gdy suma cywila i munduru da pełną (75%) wysługę emerytalną. Wtedy też można ograniczyć falę odejść.

Benek.
czwartek, 19 listopada 2020, 11:22

Od dawna uważam to za świetny pomysł ale musiałby jeszcze być podparty np limitem wieku 55 lat. Bo wyobraźmy sobie kogoś: 17lat służby.14 cywila i 52 lata życia. Mamy 45.2proc służba, 18.2 cywil. Razem 63.4proc brakuje 11.6 czyli 5 lat służby.Czyli praca do 57 lat. To za dużo.W takich przypadkach powinien być limit wieku. A tak to chyba jedyne rozsądne rozwiązanie.

Janek
poniedziałek, 16 listopada 2020, 13:28

Panowie Związkowcy najwyraźniej nie biorą pod uwagę ze my naprawdę widzimy co się dzieje, co nam fundują, a jeżeli za moment ogłoszą sukces negocjacji, to będzie już szczyt hipokryzji i traktowania nas jak pół rozgarniętych.

Xxxy
niedziela, 15 listopada 2020, 14:42

Może lata z cywila doliczać po 20 tak byłoby sprawiedliwie każdy miałby wtedy możliwość normalnego odejścia

Tweets InfoSecurity24