Zatrzymani przez ABW obywatele Iraku oskarżeni o finansowanie ISIS

28 grudnia 2020, 09:30
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, fot. ABW
Fot. ABW

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Iraku zatrzymanym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy są podejrzani o finansowanie organizacji terrorystycznej określonej jako Państwo Islamskie (ISIS) – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Jak wynika z materiałów śledztwa, prowadzonego przez ABW od 2017 roku, w przestępstwie wykorzystane zostało pozabankowe, nieformalne pośrednictwo finansowe zwane Hawala. Za jego pośrednictwem Irakijczycy, działając od marca do maja 2016 r., przekazywali środki na działania bojowe prowadzone na Bliskim Wschodzie.

Cechą systemu Hawala jest szybkość dokonywanych transferów, anonimowość, przekazywanie jednorazowo niewielkich kwot, brak jakiejkolwiek formalności oraz pozostawanie całkowicie niewidocznym dla oficjalnego systemu bankowego. Transakcje Hawala dokonywane są niezwłocznie po przyjęciu gotówki u pośrednika i podaniu hasła. Pośrednik przyjmując gotówkę od wpłacającego zleca natychmiast poprzez faks, pocztę elektroniczną, rozmowę telefoniczną, czat, wpis na portalu społecznościowym, ogłoszenie w Internecie, lub w inny nie budzący jakichkolwiek podejrzeń sposób, wypłatę środków w innym państwie. Przyjęte pieniądze nie wędrują przez żaden system bankowy.

Prokuratura Krajowa

Jak podkreśla Prokuratura Krajowa, od początku międzynarodowej współpracy dotyczącej przeciwdziałania finansowania terroryzmu, system Hawala pełni rolę nieformalnej bankowości, wykorzystywanej przez terrorystów w rozliczeniach na całym świecie. Za pomocą Hawali dokonywano między innymi transferów dla pilotów – zamachowców podczas przygotowywania ataków na World Trade Center i Pentagon w 2001 roku czy w czasie organizowania zamachów na amerykańskie ambasady w Kenii i Tanzanii w 1998 roku.

Z informacji jakie przekazał Stanisław Żaryn wynika, że przestępczy proceder zakładał transferowanie pieniędzy przez Polskę. Pieniądze, pochodzące od członków rodzin bojowników Państwa Islamskiego zamieszkałych na terenie Europy, transferowane były do Polski. Tak otrzymane środki finansowe podejrzani przekazywali następnie członkom organizacji terrorystycznych (ISIS) na terenie Iraku.

Przypomnijmy, mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW w czerwcu 2020 roku i jak informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, "do chwili obecnej przebywają w areszcie tymczasowym". 14 grudnia 2020 r. do Sądu Rejonowego Wrocław Fabryczna trafił akt oskarżenia, w którym postawiony im został zarzut finansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reginna
środa, 30 grudnia 2020, 01:56

Dla takich terrorystycznych typów powinny być bardzo surowe konsekwencje w postaci długoletniej i prawomocnej odsiadki minimum 25 lat a służby takie jak ABW czy kontrwywiad trzeba wzmocnić i dofinansować.

Jasior
niedziela, 3 stycznia 2021, 10:58

przecież w abw nie ma kontrwywiadu od dawna "_:)

Bursztyn
środa, 30 grudnia 2020, 14:44

Kolego te 369 mln pln za respiratory to poszło do tych agrncji I cisza?

Misiaty
poniedziałek, 28 grudnia 2020, 22:19

Sukces to będzie jak pójdą siedzieć .... Takich akcji abw już było sporo a ile zakończyło się skazaniami ? No właśnie ...;). Poza tym co to za dziwadło wydział zamiejscowy we Wrocławiu ? Przecież tam była Delegatura !!!!

Eee tam
poniedziałek, 28 grudnia 2020, 13:04

To jeszcze muszą wyaresztować pół Afryki bo tam też nikt nie ma konta w banku a kasę przelewa smartfonem z e portfelem z bitcoinami . Mega przestępstwo bo żaden rząd ani bank tego nie może kontrolować ani opodatkować ha ha ha

Tweets InfoSecurity24