Za Granicą

Ukraiński generał zawieszony w związku z eksplozją w KGP [AKTUALIZACJA]

Szef MSWiA Mariusz Kamiński; fot. Twitter/ KPRM

"Otrzymałem informację, że odpowiedzialny za przekazanie prezentu komendantowi polskiej Policji, gen. J. Szymczykowi zastępca szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. D. Bondar został zawieszony" - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak dodał, w tej sprawie na Ukrainie wszczęte miało zostać też postępowanie karne.

AKTUALIZACJA - 14:30

"W ostatnich dniach wszczęto odpowiednie postępowanie karne, w ramach którego odbywa się śledztwo przedsądowe, trwają przesłuchania" - powiedział Jenin, wiceszef ukraińskiego MSW, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że funkcjonariusze ukraińscy "są w kontakcie ze stroną polską w celu zapewnienia obiektywności dochodzenia i po to, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski, tak by tego rodzaju incydenty nigdy się nie wydarzały".

Jak donosi RMF FM, w ramach postępowania prowadzonego przez polską prokuraturę, we wtorek dojść ma do przesłuchania gen. insp. Jarosława Szymczyka. Z nieoficjalnych informacji wynika, że po nim szef Policji ma mieć zakaz informowania o jakichkolwiek okolicznościach ubiegłotygodniowego zdarzenia. Wszystko dlatego, że przesłuchanie przeprowadzone ma być w niejawnym trybie. Szymczyk w całej sprawie, jak informowała wcześniej prokuratura, ma status pokrzywdzonego.


Sprawa granatnika, który w prezencie otrzymać miał z rąk wiceszefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych szef polskiej Policji nabiera tempa. Gen. insp. Jarosław Szymczyk, o czym mówił m.in. w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", zapewniany miał być, że podarunek jaki został mu wręczony, to zużyty granatnik. Doszło jednak do wybuchu w gmachu KGP.

Na reakcję strony ukraińskiej polskie władze czekały 5 dni, bowiem dopiero wczoraj przed południem Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowała oświadczenie, w którym wyraziła "szczery żal w związku z wypadkiem, który miał miejsce w Komendzie Głównej Policji RP w dniu 14 grudnia 2022 r. i spowodował uszczerbek na zdrowiu Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka". Napisano też, że "po zbadaniu okoliczności i przyczyn tego wypadku zostaną wyciągnięte z tej sytuacji odpowiednie wnioski dotyczące bezpieczeństwa".

Czytaj też

"Jesteśmy przekonani, że nie było i nie mogło być żadnego zamiaru skrzywdzenia Komendanta Głównego Polskiej Policji" - napisano w komunikacie. Jak dodano, prezent trafił do generała Szymczyka "tylko z dobrych intencji i głębokiej wdzięczności" i miał on mieć symboliczny wymiar "związany z oporem narodu ukraińskiego wobec rosyjskiego agresora".

Generał zawieszony

Jak się okazuje, wydany wczoraj komunikat to dopiero początek ukraińskich działań w tej sprawie. Z informacji, jakie przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński, wynika że odpowiedzialny za przekazanie prezentu generałowi Szymczykowi zastępca szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. Dmytro Bondar został zawieszony.

W związku z sytuacją, gotowość przyjazdu do Polski i spotkania z ministrem Kamińskim wyrazić miał też Denys Monastyrski, szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Komentarze