Reklama

Za Granicą

Ukraina: ostrzelano pozycje straży granicznej w Donbasie

Wspierani przez Rosję separatyści ostrzelali w środę pozycje ukraińskiej straży granicznej na linii rozgraniczenia w Donbasie - poinformowała straż w komunikacie. Nikt nie zginął, ale uszkodzona została infrastruktura.

W środę rano ostrzelano pozycje straży granicznej na linii rozgraniczenia w pobliżu punktu kontrolnego "Marjinka" w obwodzie donieckim - czytamy w komunikacie straży granicznej. Przeciwnik wykorzystał moździerze kaliber 82 mm. Trzy ładunki trafiły w miejsce, w którym pełnili służbę strażnicy. W wyniku ostrzałów nikt nie zginął ani nie został ranny. Uszkodzone zostały umocnienia obronne - przekazano.

"Zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej nadal lekceważą uzgodnienia w sprawie całkowitego i wszechstronnego rozejmu na linii rozgraniczenia" - oświadczyła straż graniczna. W Donbasie od lipca ubiegłego roku obowiązuje porozumienie o zawieszeniu broni między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej. Rozejm jest jednak łamany.

We wtorek główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował, że kontrolowane przez Rosję siły w Donbasie zwiększają gotowość bojową i prowadzą duże manewry z udziałem rezerwistów. Jednocześnie zaobserwowano aktywizację rosyjskich mediów propagandowych, "by przygotować kolejne nieprawdziwe materiały, dyskredytujące" ukraińskie siły - zaznaczono.

Natomiast w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że "Rosja zwiększyła intensywność dezinformacji, m.in. bezpodstawnie oskarżając Ukrainę o rzekome przygotowania do wojskowego ataku w Donbasie". Zapewnił, że Ukraina nie planuje ofensywnej operacji wojskowej na wschodzie kraju. Wcześniej tego dnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, Ukraina ma "agresywne pomysły" w odniesieniu do terenów Donbasu. Oznajmił też, że zdaniem Rosji Ukraina przygotowuje się do siłowego rozwiązania problemu separatystycznych tzw. republik ludowych w Donbasie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Rain Harper

  Moglibyśmy wynająć na zachodniej Ukrainie mały poligon, powiedzmy 30 x40 km przy linii kolejowej pod Żytomierzen i ćwiczyć tam zgrywanie dużych pododdziałòw. Leosie, Poprady, Kraby, Raki, Langusty - cały zwierzyniec.

  1. M

   Proponuję 300x400 km. Będziesz miał się gdzie wybiegać.

 2. Chyżwar

  Widać chcą kolejnego prezentu od TB2.

  1. czarno to widzę

   Bez izraelskiej amunicji krążącej TB2 raczej wiele nie nawojuje.

  2. ???

   Albo im tego tb2 zestrzelą

  3. Chyżwar

   Już raz im posłał prezent. Później pomachał na do widzenia ogonem i spokojnie odleciał.

 3. sadownik

  uszkodzona infrastruktura - chodzi o tą skrzynkę z jabłkami po prawej stronie?

 4. czarno to widzę

  A ja raczej byłbym zainteresowany tym, co o tym ataku sądzi przebywająca tam na miejscu OBWE, a nie tylko jednostronną propagandą.

Reklama

Najnowsze