Reklama

Za Granicą

Udawał ukraińskiego żołnierza i szpiegował dla FSB

sbu
Zdjęcie poglądowe
Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twiiter

Kontrwywiad SBU przeprowadził wieloetapową operację specjalną, w wyniku której zatrzymał w Dnieprze - „na gorącym uczynku” - agenta FSB – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Miał on gromadzić informacje wywiadowcze na temat ruchu ukraińskich jednostek wojskowych biorących udział w kontrofensywie na froncie wschodnim.

Reklama

Jak podaje SBU, aby zamaskować działalność wywiadowczą i dywersyjną, mężczyzna przed rozpoczęciem działań, przebierał się w ukraiński mundur wojskowy. Miał zbierać informacje dotyczące m.in. tras kolejowych, którymi transportowany jest sprzęt wojskowy, broń i amunicja. Jak informuje SBU, próbował także zidentyfikować pozycje bojowe ukraińskich sił obrony powietrznej w regionie. Regularnie fotografować miał on ukraińskie obiekty.  

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zdaniem Ukraińców, zebrane informacje przekazywał FSB za pośrednictwem komunikatora w formie wiadomości tekstowych i plików multimedialnych. Za każde wykonane zadanie od rosyjskiej służby specjalnej otrzymywać miał pieniądze. Aby ukryć kanały finansowania środki przekazywane miały być na kartę bankową za pomocą transakcji kryptowalutowych.

Jak informuje SBU, Rosjanie potrzebowali zbieranych przez mężczyznę informacji, do planowania działań bojowych i dywersyjnych mających na celu spowolnienie ukraińskiej kontrofensywy w rejonie Wugledaru i Nowosiłki.

Czytaj też

Mężczyzna został zatrzymany w czasie w pobliżu jednego ze strategicznych obiektów w Dnieprze. W trakcie przeszukań znaleziono telefon komórkowy będący dowodem korespondencji z FSB oraz naboje do broni automatycznej. Postawiono mu m.in. zarzut zdrady popełnionej w stanie wojennym. Obecnie przebywać ma w areszcie. Jak podaje SBU trwa śledztwo, które ma ustalić wszystkie okoliczności jego działań. Grozi mu dożywocie.

Reklama

Komentarze

    Reklama