Reklama

Za Granicą

SBU: morskie drony wyposażone w wyrzutnie rakietowe Grad

ukraina SBU wojna inwazja Rosji
Autor. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Opracowane przez nas drony morskie typu Sea Baby zostały niedawno wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad. W nocy z poniedziałku na wtorek skutecznie użyliśmy tego uzbrojenia przeciwko Rosjanom na Mierzei Kinburnskiej na południu kraju - powiadomiła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

„Nasze »Sea Baby« to nie tylko drony, lecz ciągle udoskonalana platforma wielofunkcyjna. Dzisiaj możemy potwierdzić, że są one wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. To rozwiązanie technologiczne już przynosi potężne rezultaty, a zatem wroga czekają nowe niespodzianki. Działamy skutecznie, jak zawsze” - oceniło źródło z SBU w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

W ukraińskich mediach pojawiły się w środę zdjęcia wykonane zimą i pokazujące ćwiczenia z użyciem morskich bezzałogowców wykorzystujących wyrzutnie Grad.

Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu 2023 roku w most na okupowany przez Rosję Krym, a następnie zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów SBU, powstające w podziemnej fabryce – wyjaśnił w sierpniu ubiegłego roku szef tej służby generał Wasyl Maluk, odnosząc się do dronów typu „Sea Baby”.

Czytaj też

Media zauważyły wówczas, że nazwa tych bezzałogowców w języku ukraińskim to „maluk”, co brzmi tak samo, jak nazwisko szefa SBU. „Sea Baby” może przenosić ładunki wybuchowe o wadze 850 kilogramów. Do ataku na Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG użyto maszyn zdolnych do transportowania 450 kg ładunków – informowała SBU latem 2023 roku.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Tani2

    Niech uzbroją w Toczkę będzie bardziej medialnie. To idiotyzm propagandowy bo tym w nic nie trafią. Grad to jest broń powierzchniowa czyli 40 rakiet na boisko do piłki nożnej i to ze stabilnej podstawy. Z morza to będzie500m bo i łòdka mała. Jeszcze raz to propaganda bez żadnej wartości bojowej.

Reklama

Najnowsze