Reklama

Za Granicą

SAPO: ślady materiałów wybuchowych na Nord Stream

Autor. Nord Stream 2 / Nikolai Ryutin

Przejęliśmy obce obiekty znalezione przy gazociągach Nord Stream, na tych przedmiotach znaleziono ślady materiałów wybuchowych - podały w piątek szwedzkie służby specjalne SAPO.

Reklama

"Podczas przeprowadzonych analiz na kilku przejętych obcych przedmiotach zidentyfikowano pozostałości materiałów wybuchowych" - napisano w komunikacie.

Reklama

Według SAPO, "trwają zaawansowane prace analityczne, aby móc wyciągnąć bezpieczniejsze wnioski na temat incydentu". "Śledztwo jest rozległe i złożone. Ma wykazać, czy można kogoś zidentyfikować jako podejrzanego, a następnie postawić przed sądem" - dodano.

W piątek szwedzka prokuratura, która wraz z SAPO prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzeń gazociągów Nord Stream, poinformowała, że odnalezione ślady materiałów wybuchowych świadczą o dokonaniu sabotażu.

Reklama

Czytaj też

Szwecja jako pierwsze państwo dokonało badań miejsc, gdzie doszło do uszkodzeń gazociągów Nord Stream w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej na północny wschód od Bornholmu. Miejsca przecieku, do którego doszło pod koniec września, było dwukrotnie badane przez nurków, wspieranych przez szwedzką marynarkę wojenną i straż przybrzeżną.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama