Reklama

Za Granicą

Rosyjski szpieg zbierał współrzędne ukraińskich "ośrodków decyzyjnych"

Autor. SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie czernihowskim zatrzymała rosyjskiego szpiega, który miał zbierać informacje na temat lokalizacji „ośrodków decyzyjnych” Sił Zbrojnych Ukrainy i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz współrzędnych siedzib władz lokalnych i szpitali. Miał też monitorować trasy przemieszczania się wojsk ukraińskich w regionie.

Reklama

Zatrzymanym jest mieszkaniec Siewierodoniecka, który kilka lat temu przeniósł się do obwodu czernihowskiego, gdzie otrzymał status osoby wewnętrznie przesiedlonej. Na początku rosyjskiej inwazji został zwerbowany przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej – jak informuje SBU - ze względu na jego prokremlowskie poglądy i powtarzające się oświadczenia popierające zbrojną agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zwerbowany przez Rosjan mężczyzna, na polecenie moskiewskiego oficera prowadzącego, fotografował ukraińskie obiekty oraz określał, na mapach elektronicznych, ich geolokalizację. Funkcjonariusze SBU odkryli, że jednym z takich miejsc była placówka graniczna oraz kilka ukraińskich punktów kontrolnych w pobliżu granicy. Jak poinformowano, zbierane informacje miały zostać wykorzystać do przeprowadzenia przez Rosję masowych nalotów.

Podczas rewizji znaleziono telefon komórkowy z dowodami korespondencji z rosyjskim "kuratorem".

Reklama

Komentarze

    Reklama