Reklama

Za Granicą

Rosyjski kret w ukraińskiej armii

Autor. Serhii Myhalchuk/ Defence of Ukraine/ Twitter.com

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zdemaskowaniu rosyjskiego szpiega, który działał w szeregach ukraińskiej armii. Jego działalność miała polegać m.in. na lokalizowaniu baz ukraińskiego systemu obrony powietrznej i miejsc stacjonowania zachodniej broni. 

Reklama

Zatrzymanym okazał się mieszkaniec Bachmutu, który został zwerbowany przez GRU jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Pierwsze zadanie otrzymać miał po 24 lutego ubiegłego roku, a dotyczyć miało przekazywania informacji na temat skutków rosyjskich nalotów. Jak informuje SBU, Rosjan interesowały też dokładne współrzędne przepraw mostowych w Bachmucie i okolicach.

Reklama

Kolejnym zdaniem, jakie otrzymać miał mężczyzna, było przemieszczenie się do obwodu dniepropietrowskiego i wstąpienie w szeregi ukraińskiej armii. Po zaciągnięciu się mężczyzna zbierał informacje o liczebności personelu i broni jaką dysponowała jednostka. Szpieg przekazywać miał również Rosjanom informacje o ewentualnych wizytach w garnizonie przedstawicieli wyższego dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy. SBU sprawdza, czy mężczyzna brał udział w przygotowaniu akcji sabotażowych.

Czytaj też

To jednak nie wszystko, jak informują Ukraińcy, szpieg miał także próbować lokalizować bazy ukraińskiego systemu obrony powietrznej i miejsca stacjonowania zachodniej broni. 

Reklama

Do zatrzymania doszło podczas próby przekazania informacji rosyjskim służbom specjalnym. W trakcie przeszukania znaleziono dwa telefony komórkowe, z których jeden służyć miał jedynie do komunikowania się ze swoim "przełożonym" z GRU.

Mężczyzna przebywa obecnie w areszcie. Grozi mu dożywocie.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama