Reklama

Za Granicą

Rosyjski agent rozpracowywał dziennikarzy. Trafił w ręce czeskiego kontrwywiadu

Autor. Sébastien Avenet/Flickr CC BY 2.0

Informacyjna Służba Bezpieczeństwa BIS w raporcie za 2021 r, przedstawionym w poniedziałek przez szefa służby Michala Koudelkę oraz premiera Petra Fialę, stwierdziła, że ujawniła w Czechach rosyjskiego agenta, który rozpracowywał dziennikarzy i prorosyjskich działaczy.

Reklama

Sam agent był częścią większej grupy wpływu. Miał mieć pośrednie kontakty z niektórymi politykami. Grupa, której do należał, miała dysponować dużymi funduszami, dzięki którym mogła poszerzyć grono prorosyjskich dziennikarzy i aktywistów. Koudelka nie podał, jakiej narodowości jest ujawniony agent i czy pieniądze wykorzystywane przez grupę pochodziły z zagranicy. Podkreślił, że ujawniony agent nie jest byłym pracownikiem MSZ, który kilka tygodni temu został zwolniony przez resort z powodu powiązań z rosyjskim wywiadem.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według BIS grupa, którą współtworzył rosyjski agent, miała na "celowniku" przede wszystkim czeskich działaczy prorosyjskich i niektórych dziennikarzy. "Zaangażowanym osobom płacono za koszty przygotowania materiałów, a w niektórych przypadkach zapewniano wyjazdy zagraniczne, gdzie ich działania były nadal koordynowane i kontrolowane" – napisano w dorocznym raporcie. Według BIS agent miał też kontakty z niektórymi politykami, ale przedstawiony dokument nie precyzuje, z którymi. "Wykorzystał te powiązania do forsowania prorosyjskiego programu politycznego, koordynowania wystąpień publicznych polityków, z którymi się kontaktował oraz do promowania narracji zgodnych z interesami polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej" – stwierdziła BIS.

Według czeskich służb coraz większym zagrożeniem wywiadowczym są też Chiny. W 2021 roku BIS odnotował wiele różnych operacji wpływu, które były sprzeczne z interesami Czech. Chińscy agenci wywiadowczy w 2021 roku działali pod dyplomatyczną lub dziennikarską przykrywką. W ich działalność zaangażowani byli także chińscy dyplomaci zawodowi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze