Reklama

Za Granicą

Rośnie groźba ataków terrorystycznych w Szwecji

Autor. Frankie Fouganthin/ Wikimedia Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Odnotowujemy wzrost liczby zagrożeń terrorystycznych, a powodem jest m.in. reakcja na spalenie Koranu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie - poinformowały w środę szwedzkie służby specjalne SAPO.

Reklama

"Szwecja jest teraz w większym stopniu niż wcześniej obiektem zainteresowania radykalnych islamistów na świecie" - podkreślono w komunikacie, powołując się na informacje wywiadowcze. Według SAPO innym powodem krytyki Szwecji w krajach arabskich jest rozprzestrzenianie się plotek o szwedzkich służbach specjalnych, które miałyby "zabierać muzułmanom dzieci".

Reklama

Jak podała szwedzka Agencja Obrony Psychologicznej, kampania przeciwko Szwecji rozpoczęła się na Twitterze pod koniec grudnia i rozpowszechniła się na arabskojęzycznych kanałach z milionami obserwujących. Jej elementem są fałszywe nagrania prezentujące płaczące dzieci.

Czytaj też

Jednocześnie służby specjalne nie podjęły decyzji o podniesieniu stopnia zagrożenia terrorystycznego, który pozostaje na podwyższonym poziomie. Jak wyjaśniono, jest on ustalany na podstawie oceny długoterminowej i może się zmienić, jeśli groźby będą kontynuowane.

Reklama

Spalenie Koranu pod koniec stycznia w Sztokholmie przez duńsko-szwedzkiego aktywistę, założyciela antymuzułmańskiej partii Stram Kurs, doprowadziło do protestów w Turcji oraz w innych krajach islamskich

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze