Reklama

Za Granicą

Rosji kończy się amunicja i żołnierze?

Rosyjski moździerz 82 mm
Autor. mil.ru

„Z powodu agresywnej wojny przeciwko Ukrainie Rosja znalazła się w rozpaczliwej sytuacji. Kończy jej się amunicja, przyjaciele i żołnierze, a Rosjanie uciekają przed mobilizacją” – powiedział we wtorek szef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ Jeremy Fleming.

Reklama

"Prezydent Rosji Władimir Putin jak dotąd nie wykroczył poza doktrynę nieużywania broni nuklearnej, ale GCHQ będzie wypatrywała oznak, gdyby miało się to zmienić" – zaznaczył Fleming na antenie radia BBC. "Mam nadzieję, że zobaczylibyśmy wskazówki, gdyby zaczęli iść złą drogą (...) Ale powiedzmy jasno, że jeśli to rozważają, byłaby to katastrofa" – podkreślił Fleming, którego wypowiedzi przytacza agencja Reutera. Nie wyjaśnił, jakie mogłyby to być wskazówki. Według szefa GCHQ Putin obawia się niebezpieczeństwa związanego z eskalacją i może to być powód, dla którego "sięgnął po te inne sposoby prowadzenia wojny".

Reklama

Czytaj też

Reklama

Fleming wygłosi we wtorek przemówienie, w którym ma ocenić, że Rosjanie zaczynają rozumieć, w jak "rozpaczliwej sytuacji" znalazła się Moskwa z powodu wojny, i jak bardzo mylił się Putin – wynika z opublikowanych przez BBC fragmentów. Rosjanie "uciekają przed mobilizacją, zdają sobie sprawę, że nie mogą już podróżować. Wiedzą, że ich dostęp do nowoczesnych technologii i zewnętrznych wpływów będzie drastycznie ograniczony. I uciekają przed rozmiarami potwornych ludzkich kosztów jego (Putina - przyp. red.) wojny z wyboru" – ma według BBC powiedzieć Fleming.

GCHQ (Government Communications Headquarters) to brytyjska służba specjalna, która zajmuje się wywiadem elektronicznym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama