Reklama

Za Granicą

Rosjanie znali lokalizacje HIMARS-ów, Leopardów i Bradley-ów w okolicach Awdijiwki?

Autor. Lithuanian MOD/X

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali mieszkańca obwodu donieckiego, który zbierał dla rosyjskiej FSB informacje o lokalizacjach, w których stacjonowały m.in. systemy wyrzutni rakietowych HIMARS, czołgi Leopard oraz bojowe wozy piechoty Bradley.

Według ustaleń SBU, zatrzymany mężczyzna został zwerbowany przez rosyjskie służby specjalne w grudniu 2023 roku. FSB miało się nim zainteresować po jego wpisach na popularnym portalu społecznościowym, na którym rozpowszechniał informacje o ukraińskich jednostkach wojskowych.

Czytaj też

Jak podała na Służba Bezpieczeństwa Ukrainy „agent FSB” interesował się kwaterą główną i kluczowymi bastionami jednostek ukraińskiego wojska w pobliżu Awdijiwki. Interesowały go także przemieszczania się wojsk ukraińskich na linię frontu. W szczególności jego uwagę zwracały lokalizacje systemów wyrzutni rakietowych HIMARS, czołgów Leopard oraz bojowych wozów piechoty Bradley.

SBU posiadając te informacje, zatrzymali mężczyznę w jego własnym mieszkaniu w Myrnogradu w obwodzie donieckim. Podczas zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli telefon komórkowy, którym mężczyzna robił zdjęcia obiektów wojskowych oraz prowadził korespondencję z FSB.

YouTube cover video

Mężczyzna usłyszał zarzut zdrady w stanie wojennym. Aktualnie przebywa w areszcie. Za zarzucany czyn, według ukraińskiego prawa, może mu grozić dożywocie.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze