Reklama

Za Granicą

Rosja nie uwolni oskarżonych o szpiegostwo Amerykanów. Oferta USA odrzucona

Autor. Pixabay

Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych nową, poważną ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik Departamentu Stanu USA, Matthew Miller.

Reklama

„W ostatnich tygodniach złożyliśmy nową i znaczącą ofertę, której celem było doprowadzenie do uwolnienia Paula i Evana. Propozycja ta została przez Rosję odrzucona. Nie musieliśmy jej składać, bo oni w ogóle nie powinni byli znaleźć się w areszcie. Powinni być natychmiast uwolnieni” - powiedział rzecznik. Miller nie ujawnił, jaka była treść tej propozycji, jednak - jak zauważa agencja Reutera - jest to pierwszy przypadek, gdy Waszyngton ujawnił, że składał Moskwie taką ofertę.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Władze USA określają Whelana i Gershkovicha jako „przetrzymywanych niesłusznie”, co - jak wyjaśnia Reuters - oznacza, iż Waszyngton uważa zarzuty wobec nich za sfingowane i umotywowane politycznie.

Rosja aresztowała obu Amerykanów (Whelana w 2018 roku, a Gershkovicha - w 2023 r.) oskarżając ich o szpiegostwo. Obaj odrzucają te zarzuty. Whelan został w 2020 roku skazany na 16 lat więzienia i odbywa wyrok w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Rosyjskie media niezależne podały pod koniec listopada, że jeden ze współwięźniów zaatakował Whelana tylko dlatego, że jest on Amerykaninem. Gershkovich pracował w Rosji jako korespondent dziennika „Wall Street Journal” i jego zatrzymanie jest pierwszym od czasów zimnej wojny przypadkiem, gdy Moskwa oskarżyła amerykańskiego dziennikarza o szpiegostwo.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama