Reklama

Za Granicą

"Przewrót pałacowy" na Kremlu z wykorzystaniem hipnozy? Tego obawia się służba ochrony Putina

Autor. kremlin.ru

Rosyjska Federalna Służba Ochrony (FSO), odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa władzom na Kremlu, przygotowuje się do powstrzymania prób „przewrotu pałacowego”. Dowódcy FSO poważnie traktują scenariusze przewidujące wykorzystanie przez przeciwnika technik hipnozy czy operacji psychologicznych - powiadomił niezależny rosyjski portal Insider.

Reklama

26 października w centrum Moskwy pojawili się uzbrojeni funkcjonariusze, można było też dostrzec sprzęt wojskowy. Nadzieje części Rosjan na obalenie prezydenta Putina zostały jednak szybko rozwiane. Okazało się, że były to zaplanowane wcześniej ćwiczenia FSO, stanowiące element przygotowań na wypadek próby zamachu stanu - poinformowały opozycyjne media.

Reklama

Takie przedsięwzięcia trwają już od dłuższego czasu i realizowane są pod nadzorem zastępcy szefa FSO generała Aleksandra Komowa. Jest to dość nietuzinkowa postać, znana w rosyjskich elitach ze swoich zainteresowań astronomią i zjawiskami paranormalnymi. Funkcjonariusz zapracował sobie nawet na pseudonim "Generał-Astrolog", a jego niecodzienne przekonania znajdują odzwierciedlenie w oficjalnych dokumentach planistycznych FSO. Wśród możliwych zagrożeń dla Kremla i działań zapobiegawczych wymienia się tam nieproporcjonalnie wiele operacji z zakresu walki w sferze informacyjnej i oddziaływania psychologicznego - oznajmił Insider.

Czytaj też

Aktualnie FSO prowadzi ćwiczenia przygotowujące do ewentualnego przejścia na tryb funkcjonowania w warunkach wojennych. Kluczowym elementem tej aktywności nie są jednak działania operacyjne, ale wypracowanie odpowiedzi na "zmasowany atak ideologiczny" domniemanego przeciwnika - czytamy na łamach serwisu.

Reklama

Ewentualny "przewrót pałacowy" na Kremlu, skutkujący odsunięciem, a nawet śmiercią Putina i kluczowych postaci z jego otoczenia, np. ministra obrony Siergieja Szojgu, nie doprowadzi do zmiany ustroju w Rosji. Jedynym warunkiem rzeczywistej transformacji byłoby obalenie rządów służb specjalnych, zwłaszcza Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - ocenił w sobotę rosyjski dysydent Jurij Felsztinski.

Federalna Służba Ochrony została założona w 1996 roku. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszym osobom w państwie. Na czele tej struktury, składającej się z kilkudziesięciu tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, stoi od 2016 roku generał Dmitrij Koczniew.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. opozycja

    Kiedys lecialem z Turcji do Polski z przesiadka w Izraelu. Na lotnisku w Telawiwie, cos wzbudzilo podejrzenia (chyba to ze miejsce wyltu to Istambul) i po krtkim przesuchaniu zostal przpwadzny jakis dziwny oficer ktory zadawal pytania w jakis dziwny sposb. W kazdym razie odkrylem ze nie potrafie udzielac mu innych odpwdzi niz prawdzwych. Pytal gdzie nocwalem w ISabule, jaki hostel, jaki pokoj, z kim spalem. A ja jak na spowiedzi. Mam duze doswdcznie podroznicze bylem przpytwany przez amerykanskie sluzby, przez Tureckie, - ale mysle ze to przy izarelich jak dzieci. W kazdym razie mysle ze te "dziwne sprawy" jak hipnoza sa wykorzstwane ale malo sie o tym mowi.

Reklama

Najnowsze