Reklama

Policja

Nowe śmigłowce dla Policji. Do formacji trafiły cztery Belle

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Policyjna flota śmigłowców powiększyła się o cztery nowe maszyny - Bell-407GXi. Helikoptery wyposażone są m.in. w System Obserwacji Lotniczej ze specjalną głowicą optoelektroniczną. Maszyny docelowo trafią do Szczecina, Wrocławia, Łodzi i Krakowa, gdzie będą wykorzystywane m.in. do monitorowania bezpieczeństwa na polskich drogach.

Reklama

Nowe śmigłowce zostały zakupione w ramach unijnego projektu „Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym”. „Ten projekt jest największym, który Komenda Główna Policji zrealizowała dotychczas w ramach środków europejskich – tj. blisko 170 mln zł na zakup 4 śmigłowców Bell-407GXi” – poinformowała podczas konferencji podsumowującej unijny projekt Zastępca Dyrektora Biura Finansów KGP Małgorzata Kubicka.

Reklama
Autor. Komenda Główna Policji
Reklama

Do tej pory policyjni lotnicy mieli do dyspozycji trzy tego typu maszyny.  Dwa Belle-407GXi stacjonowały w Warszawie, a jeden w Poznaniu. „Teraz tego typu śmigłowce eksploatowane będą również w Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Zakupione w ramach projektu śmigłowce wyposażone są w dodatkowy zbiornik paliwa, co umożliwi lotnikom pokonanie około 700 km, czyli tym samym zdecydowanie zwiększy ich obszar działania, a ponadto podczas realizacji np. zadań patrolowych pozwoli na utrzymanie maszyny w powietrzu nawet powyżej 3,5 godz.” – powiedział z kolei naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP insp. pil. Robert Sitek.

YouTube cover video

Policjant wskazał przy tym, że nowe śmigłowce wraz z maszynami zakupionymi w ciągu ostatnich czterech lat stanowią „jedną z najnowocześniejszych flot lotniczych nie tylko w kraju, ale i Europie”. Według zapowiedzi nowo helikoptery będą wykorzystywane m.in. do monitorowania i nadzorowania ruchu drogowego na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz granicach dużych aglomeracji miejskich, ujawniania i koordynowania działań związanych z nielegalnymi wyścigami i przejawami „piractwa drogowego”, sporządzania dokumentacji wizyjnej z miejsc katastrof, wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń oraz prowadzenia i koordynacji działań pościgowych za sprawcami wypadków drogowych oraz innych przestępstw o charakterze kryminalnym.  

Autor. Komenda Główna Policji

Belle wyposażone są w System Obserwacji Lotniczej ze specjalną głowicą optoelektroniczną, system rejestracji i transmisji obrazu oraz sterowanym reflektorem. Dzięki temu dowódcy będą mogli skutecznie kierować akcją czy operacją monitorując sytuację w czasie rzeczywistym z perspektywy śmigłowca.

Czytaj też

Bell-407 GXi to lekki śmigłowiec wielozadaniowy, patrolowo-obserwacyjny umożliwiający zabranie na pokład załogi składającej się z: 1 lub 2 pilotów, operatora SOL/mechanika oraz do 4 pasażerów. Wykorzystywany jest do zabezpieczenia imprez masowych, poszukiwań czy pościgów. Umożliwia wykonywanie operacji lotniczych zarówno w dzień, jak i w nocy, w tym przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych NVG. Prędkość przelotowa, jaką może osiągnąć to 216 km/h, a zasięg wynosi ok. 600 km.

„Zarówno zakup śmigłowców typu Bell-407GXi, jak i śmigłowców typu S-70i Black Hawk to ważny krok w ujednolicaniu policyjnej floty lotniczej. Dzięki systematycznemu wycofywaniu wysłużonych maszyn i wprowadzaniu nowego sprzętu policyjne lotnictwo staje się jedną z najbardziej nowoczesnych flot policyjnych w Europie” - dodał podczas konferencji insp. pil. Robert Sitek.

Autor. Krzysztof Chrzanowski/BKS KGP

Co ciekawe, obecnie policje na świecie wykorzystują około 130 sztuk Belli. Największym użytkownikiem tego typu helikopterów jest policja amerykańska, która posiada około 30 maszyn tego typu i policja kolumbijska, która ma 7 sztuk. Polska Policja dysponując teraz 7 takimi maszynami dogoniła policję kolumbijską.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ja!

    ... nowo helikoptery będą wykorzystywane m.in. do monitorowania i nadzorowania ruchu drogowego ... Myślę że nie do zrzucania konfetti lub dostarczania kanapek z McDonalda dla głodnych polityków.

Reklama

Najnowsze