Reklama

Za Granicą

Pożary lasów w Grecji największe w historii UE

Autor. mł. kpt. Łukasz Nowak/GFFV Poland

Aby stawić czoła ogromnym pożarom w Grecji, Unia Europejska wysłała do tego kraju 11 samolotów gaśniczych i 1 helikopter z rezerwy rescEU, stacjonujących w 6 państwach członkowskich. Ponadto sześć krajów europejskich wysłało swoich strażaków za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności - podała Komisja Europejska.

Reklama

"Do tej pory w greckim regionie Alexandroupolis spalonych zostało ponad 81 000 hektarów. Jest to największy pożar w UE od 2000 r., kiedy europejski system informacji o pożarach lasów (EFFIS) zaczął rejestrować dane" - poinformowała KE.

Reklama

Odkąd Grecja uruchomiła unijny Mechanizm Ochrony Ludności po raz drugi tego lata (20 sierpnia) UE wysłała 11 samolotów strażackich rescEU stacjonujących w Chorwacji, na Cyprze, we Francji, w Niemczech, Hiszpanii i Szwecji, 1 helikopter Blackhawk z Czech, 407 strażaków oraz 62 pojazdy z Bułgarii, Cypru, Czech, Francji, Rumunii, Serbii i Słowacji. Ponadto w ramach unijnego programu map satelitarnych Copernicus udostępniono 20 map dotkniętych kataklizmem obszarów. Pomoc ta jest następstwem szybkiej reakcji UE na wcześniejsze uruchomienie przez Grecję Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Solidaryzujemy się z Grecją walczącą z niszczycielskimi pożarami. Największa w Unii Europejskiej akcja gaśnicza z powietrza podkreśla nasze zaangażowanie w szybkie i skuteczne zbiorowe działania w czasach kryzysu. Nasze myśli są z obywatelami Grecji i będziemy w dalszym ciągu niestrudzenie pracować na rzecz ochrony życia, mienia i środowiska. Jedność i współpraca w UE to nasze najmocniejsze atuty w pokonywaniu tych wyzwań.
Janez Lenarcić, komisarz ds. zarządzania kryzysowego

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności odegrał również zasadniczą rolę w reakcji na eksplozję, która miała miejsce w ten weekend w Rumunii. 12 pacjentów z ciężkimi oparzeniami przewieziono do Austrii, Belgii, Niemiec, Włoch i Norwegii, odpowiadając na prośbę Rumunii o pomoc.

Reklama

Czytaj też

Przypomnijmy, w gaszeniu pożarów w Grecji udział brali także strażacy z Polski. Do akcji wyruszyli oni 19 lipca. W skład modułu GFFFV weszły siły i środki (149 strażaków i 49 pojazdów) z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP. W Grecji pozostawali do 31 lipca.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama