Reklama

Za Granicą

Grecja płonie. UE mobilizuje dodatkowe samoloty i śmigłowce

Fot. kpt. Piotr Zwarycz/Zespół Prasowy KG PSP
Fot. kpt. Piotr Zwarycz/Zespół Prasowy KG PSP

Pięć samolotów strażackich stacjonujących w Chorwacji, Niemczech i Szwecji, jeden śmigłowiec Black Hawk i 58 strażaków z Czech poleci we wtorek do Grecji. Pomoc ta jest uzupełnieniem środków powietrznych i naziemnych z Cypru i Rumunii, które wczoraj dotarły do walczącego z pożarami kraju.

Reklama

W ciągu ostatnich dwóch dni UE rozmieściła siedem samolotów, jeden helikopter, 114 strażaków i 19 pojazdów, aby pomóc greckim strażakom, ochotnikom i policji w walce z ogromnymi pożarami. Ponadto w ramach unijnego programu mapowania satelitarnego Copernicus powstały już dwie mapy dotkniętych katastrofą obszarów, a dwóch oficerów łącznikowych z Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE również jest w drodze do Grecji.

Reklama
Tego lata Grecja jest świadkiem bezprecedensowej skali zniszczeń związanych z pożarami lasów i w tak trudnych czasach szybka pomoc UE ma kluczowe znaczenie.(...) Wyrażam szczere uznanie Chorwacji, Czechom, Niemcom i Szwecji za ich wsparcie w udzielaniu pomocy greckim strażakom, którzy już dzielnie walczą z płomieniami. UE podtrzymuje swoje zobowiązanie do stania ramię w ramię z Grecją w obliczu tych niszczycielskich pożarów.
Janez Lenarczicz, komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego
Reklama

Greccy strażacy walczą we wtorek z rozprzestrzeniającymi się pożarami lasów w regionie Beocja na północ od Aten, na wyspach Eubea i Kitnos oraz na północnym wschodzie kraju w regionie Macedonia Wschodnia i Tracja. Zginęły dwie osoby, zarządzono ewakuacje - informuje stacja France24. "Jest dziewięć aktywnych frontów" - przekazała agencji AFP straż pożarna.

W poniedziałek wieczorem zarządzono ewakuację ze szpitala w mieście portowym Aleksandropolis w Macedonii Wschodniej i Tracji, gdzie pożary trwają już czwarty dzień. Straż przybrzeżna przekazała, że 65 pacjentów szpitala zostało przeniesionych na prom, znajdujący się w miejskim porcie. Płomienie zagroziły także leżącemu w tym samym regionie parku narodowemu Dadia-Lefkimi-Soufli, gdzie znaleziono spalone ciało człowieka, który najprawdopodobniej był nielegalnym migrantem. Park Dadia-Lefkimi-Soufli to jeden z najcenniejszych terenów chronionych w Europie, zamieszkują go rzadkie gatunki ptaków, jest domem dla jedynej populacji lęgowej sępnika czarnego na Bałkanach.

Czytaj też

Na wyspie Eubea ewakuowano mieszkańców miejscowości Nea Artaki, gdzie ogień zniszczył fermy drobiu i hodowle świń. W Beocji zginął pasterz w podeszłym wieku.

Unia Europejska postanowiła wysłać do Grecji dwa samoloty gaśnicze z Cypru oraz drużynę strażaków z Rumunii w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności.

W ocenie meteorologów, upalne i suche warunki pogodowe, które zwiększają ryzyko pożarów, będą trwały w Grecji do piątku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama