Reklama

Za Granicą

Podejrzany o ujawnienie tajnych dokumentów aresztowany. To żołnierz Gwardii Narodowej

Fot. Shinsuke Ikegame/Wikipedia Commons/CC 2.0

FBI aresztowała w czwartek Jacka Teixeirę, żołnierza sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts, który zostanie oskarżony o bezprawne wydobywanie, przechowywanie i przekazywanie niejawnych dokumentów związanych z obroną narodową – poinformował prokurator generalny USA Merrick Garland.

Reklama

Federalne Biuro Śledcze przekazało, że aresztowania dokonano w stanie Massachusetts, a agenci prowadzą czynności w jednym z domów w miejscowości North Dighton. Zatrzymanie miało przebiegać bez incydentów. "Teixeir zostanie postawiony w stan oskarżenia przed sądem federalnym w Bostonie" - dodał Garland. Prokurator po oświadczeniu odmówił odpowiedzi na dodatkowe pytania mediów.

Reklama

Jak zaznaczył rzecznik amerykańskiego departamentu obrony gen. Pat Ryderna, ujawnienie tajnych dokumentów amerykańskich służb było "celowym przestępstwem". Dodał, że Pentagon i służby nieustannie pracują, by poznać zakres, skalę i konsekwencje wycieku. 

Czytaj też

Wcześniej dziennik "New York Times" jako pierwszy ujawnił, że służący w jednostce wywiadowczej Teixeira jest prawdopodobnym źródłem przecieku i to on administrował forum dyskusyjnym w serwisie Discord, na którym umieszczono niejawne dokumenty. Dziennikarze ustalili to na podstawie rozmów z innymi członkami grupy i cyfrowych śladów, które pozostawił po sobie autor przecieku.

Reklama

Od zeszłego tygodnia media informują o publikowanych w internecie tajnych dokumentach amerykańskich służb wywiadowczych i innych agencji rządowych. Materiały, których autentyczność nie została oficjalnie potwierdzona, zawierają m.in. wysoce wrażliwe informacje dotyczące wojny na Ukrainie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze