Reklama

Za Granicą

Masz dostęp do tajemnic? Z Litwy nie wyjedziesz do Rosji i Białorusi

Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej
Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej

Osoby mające dostęp do informacji niejawnych będą miały zakaz wyjazdu do Rosji, Białorusi i innych krajów stanowiących zagrożenie – poinformował Vilmantas Vitkauskas, szef Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (NKVC).

Reklama

Zakaz zostanie wpisany w przygotowywane przez resort obrony poprawki do ustawy o tajemnicach państwowych i służbowych. "W ustawie określone zostaną ograniczenia i zakazy wyjazdu za granicę dla naszych obywateli posiadających określone zezwolenia do pracy z informacją niejawną, byśmy mogli chronić ich samych i informację o wadze państwowej" – przekazał Vitkauskas. Według NKVC przewidziane ograniczenia dotkną około 56 tys. osób.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Litewskie władze wskazują, że powyższe decyzje zostały podjęte w związku z tym, że białoruskie służby wywiadowcze od pewnego czasu aktywizują swoje działania na granicy.

Jak podkreślono, obywatele Litwy są narażeni na przesłuchania na przejściach granicznych i mogą być zmuszani do współpracy z białoruskimi służbami wywiadowczymi poprzez szantaż i presję psychologiczną. W związku z tym wzrasta ryzyko, że litewscy urzędnicy i funkcjonariusze staną się celem wrogich białoruskich i rosyjskich służb specjalnych.

Czytaj też

Warto przypomnieć, że na przejściach granicznych z Białorusią litewskie władze jeszcze w sierpniu zainstalowały czerwone tablice informacyjne z napisem w językach litewskim i angielskim: "Nie narażaj swojego bezpieczeństwa, nie jedź na Białoruś, bo możesz nigdy nie wrócić". "Od teraz billboardy z ostrzeżeniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych zostaną umieszczone na sześciu przejściach granicznych, aby powitać wszystkich podróżujących do kraju, rządzonego przez reżim Łukaszenki" – informowała w sierpniowym komunikacie litewska Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT). Tablice ostrzegawcze są kolejnym krokiem władz kraju, zmierzającym do zniechęcenia swych obywateli do wyjeżdżania na Białoruś.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama