Reklama

Za Granicą

Łotewski parlament uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Fot. Flickr/Simon Lee CC BY 2.0
Fot. Flickr/Simon Lee CC BY 2.0

Parlament Łotwy przyjął w czwartek uchwałę, w której ocenił, że wojska rosyjskie w celowy i świadomy sposób atakują na Ukrainie ludność cywilną, a Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za służbami prasowymi łotewskiego parlamentu.

Reklama

Kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny jak najszybciej zaprzestać wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych - zaapelowano w rezolucji.

Reklama

"Moskwa przez wiele lat wspierała oraz finansowała reżimy i organizacje terrorystyczne w bezpośredni i pośredni sposób. Była największym dostawcą uzbrojenia dla (przywódcy) Syrii Baszara el-Asada, a także sprawcą m.in. otrucia Siergieja Skripala (w Wielkiej Brytanii) czy zestrzelenia (samolotu) MH17 (w Donbasie w 2014 roku)" - czytamy w uchwale parlamentu, której tekst przytoczyła Ukrainska Prawda.

Czytaj też

Jak podkreślił przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Rihards Kols, Kreml dopuszcza się podobnych działań również podczas inwazji na Ukrainę. Wojska agresora korzystają z nieprecyzyjnego uzbrojenia, w tym zabronionego na podstawie międzynarodowych konwencji, a także atakują "w nieproporcjonalnie brutalny sposób" cele cywilne - oznajmił deputowany.

Reklama

W tekście uchwały wspomniano również, że od 24 lutego, czyli początku najazdu Rosji na sąsiedni kraj, 12 mln Ukraińców musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania, a ponad 5 mln wyjechało za granicę.

Pod koniec lipca Senat USA jednomyślnie przyjął rezolucję wzywającą sekretarza stanu Antony'ego Blinkena do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano na zbrodnicze działania Kremla podczas wojen w Czeczenii, Gruzji, Syrii i Ukrainie.

Czytaj też

Jak informuje dziennik "New York Times", podobne działania na rzecz napiętnowania Rosji podjęto też w Izbie Reprezentantów, a przewodnicząca tego gremium Nancy Pelosi powinna jednoznacznie poprzeć rezolucję. Uprawnienia do wpisania danego państwa na listę sponsorów terroryzmu posiada jednak wyłącznie amerykański Departament Stanu.

Federacja Rosyjska musi zostać uznana za państwo-sponsora terroryzmu, a jej siły zbrojne za organizację terrorystyczną - oświadczył 20 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama