Reklama

Za Granicą

Litwa chce zerwania współpracy granicznej z Białorusią

Autor. Pixabay

MSW Litwy przygotowało projekt uchwały rządu o zerwaniu umowy o współpracy granicznej z Białorusią, podpisanej przed 16 laty. Przed miesiącem Litwa zerwała współpracę z Białorusią w dziedzinie spraw wewnętrznych.

Reklama

"Dzisiejsza sytuacja jest po prostu nienormalna. Z jednej strony mamy obowiązującą umowę o współpracy, z drugiej - strona białoruska wchodzi w konfrontację z nami, tworząc potok migrantów i popierając rosyjską agresję" - oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius, którego cytują litewskie media.

Reklama

Decyzję w sprawie wypowiedzenia umowy podejmie litewski rząd.

Przed miesiącem resort spraw wewnętrznych Litwy wypowiedział umowę o współpracy z białoruskim MSW podpisaną w 1993 r. "Białoruś nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych" – uzasadniła decyzję minister Agne Bilotaite. Według litewskiego MSW w ciągu ostatnich 30 lat niepodległości Litwa podpisała z Białorusią również wiele innych umów w obszarze współpracy resortów spraw wewnętrznych, ale "ich rozwiązanie wymaga decyzji rządu".

Reklama

Litwa już wcześniej zawiesiła realizację finansowanych przez Komisję Europejską programów współpracy transgranicznej z Białorusią i Rosją.

Białorusini bez broni

Kilka dni temu, litewski sejm zakazał posiadania broni obywatelom Rosji i Białorusi mieszkającym na stałe w tym kraju. Ma to utrudnić tworzenie na terenie Litwy uzbrojonych grup dywersyjnych oraz zwiększyć bezpieczeństwo w razie antyrządowych zamieszek. "Będziemy silniejsi i bezpieczniejsi" – skomentował przyjęcie odpowiednich poprawek do ustawy o broni i amunicji poseł Laurynas Kaszcziunas, przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego. Wprowadzenie zakazu poparła zdecydowana większość parlamentarzystów – 112 w 141-osobowym Sejmie.

Czytaj też

Zgodnie z zatwierdzonymi poprawkami obywatele Rosji i Białorusi mieszkający na Litwie oraz obywatele innych państw, "które nie odpowiadają kryteriom integracji euroatlantyckiej" nie będą mogli kupować i przechowywać broni oraz amunicji. Osoby, które już posiadają taką broń, będą musiały jej się pozbyć. W przeciwnym wypadku zostanie ona skonfiskowana.

Według danych sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego na Litwie mieszka obecnie 294 obywateli Rosji i 46 Białorusinów, którzy mają pozwolenia na posiadanie lub noszenie broni.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze