Reklama

Za Granicą

"Kum Putina" zatrzymany w Ukrainie. FSB chciała go wywieźć do Moskwy?

Autor. Служба безпеки України/Facebook

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) planowała wywiezienie prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka przez Naddniestrze do Moskwy. Szerzyła też dezinformację na temat jego ucieczki - oświadczył w środę szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow.

Reklama

Szef SBU, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, powiedział, że FSB próbowała szerzyć przekazy o fikcyjnych trasach wywiezienia Medwedczuka. "Próbowano nas zmylić informacjami o tym, że Medwedczuk jest w Szwecji, na Węgrzech, od Zakarpacia (na zachodzie Ukrainy) do obwodu sumskiego (na północnym-wschodzie kraju). Tym sposobem próbowano nas skierować na mylny trop" - powiedział Bakanow.

Reklama

Szef SBU skomentował ujęcie Medwedczuka przez ukraińskie służby, o którym powiadomiono we wtorek wieczorem. Według Bakanowa Medwedczuk udawał wojskowego i miał być dowieziony do granicy. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, "gdzie już czekała na niego grupa ewakuacyjna specnazu FSB" - powiedział Bakanow.

Zapewnił, że grupa, która miała zabrać Medwedczuka "bezpośrednio do Moskwy", przybyła na umówione miejsce. Znajdowało się ono w Naddniestrzu - separatystycznym regionie Mołdawii. Ukraina graniczy z Naddniestrzem w obwodach odeskim i winnickim.

Reklama

Czytaj też

Szef SBU powiedział, że Medwedczuk został zatrzymany "po drodze, koło granicy obwodu kijowskiego bądź przy wyjeździe stamtąd". Politykowi "towarzyszyli funkcjonariusze ukraińscy, którzy - jestem przekonany - odpowiedzą za swoje działania" - powiedział Bakanow.

Będzie wymiana?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w nocy z wtorku na środę wymianę Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Powiedział też, że nie można obecnie potwierdzić, iż Rosjanie użyli w Mariupolu broni chemicznej.

"Cóż, jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli" - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku. Dodał, że "jest ważne aby nasze organy ścigania i wojsko rozważyły taką możliwość". 

Czytaj też

Medwedczuk to jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany jest za lobbystę interesów Rosji. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki, dlatego też, często nazywany jest "kumem Putina". Od maja 2021 roku przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. 27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na aresztowanie go.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. Holub

    Te słynny podobno najlepszy w swoich fachu rosyjski wywiad nie jest w stanie przeprowadzić nawet tak podstawowej akcji jak wywiezienie swojego człowieka z Ukrainy?. Kolejny mit upadł.

Reklama

Najnowsze