Reklama

Za Granicą

Hiszpańskie służby przejęły 16 ton pelletu nasączonych kokainą

Autor. Ministerio del Interior

Jak podają hiszpańskie media, Policja Państwowa (Polica Nacional) i Służba Nadzoru Celnego (Servicio de Vigilancia Aduanera) przejęły rekordową - w tym roku - ilość kokainy. W magazynach, w mieście Reus w Katalonii zabezpieczono 16 ton narkotyku, którym były nasączone worki z pelletem.

Podczas akcji hiszpańskich służb aresztowanych zostało pięć osób zajmujących się handlem narkotykami na dużą skalę. Zatrzymani wykorzystywali do tego kontenery morskie załadowane granulatem. Po sprawdzeniu, czy pellet pozytywnie przeszedł test na obecność kokainy, zabezpieczono 920 worków tego produktu o wadze 18 kg każdy, co daje łączną masę 16 560 kilogramów kokainy.

Reklama

W ramach przeprowadzonej operacji służby zabezpieczyły też infrastrukturę przetwarzania, przygotowania i przechowywania narkotyków syntetycznych. Odkryto również dwa magazyny wykorzystywane przez przestępców. Pierwszy z nich był wykorzystywany do przechowywania i chłodzenia narkotyku, podczas gdy drugi służył do pakowania, zamykania i przechowywania kokainy po usunięciu jej z materiału, w którym była ukryta.

Czytaj też

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej pochodzenia albańskiego, holenderskiego i litewskiego, przemycali substancje odurzające przez hiszpańskie porty za pomocą kontenerów morskich, symulując międzynarodowe operacje handlowe. W tym celu stosowali bardzo wyrafinowane metody ukrywania, polegające na kamuflowaniu narkotyku różnymi materiałami w celu utrudnienia jego wykrycia.

Reklama

W efekcie prowadzonego od ubiegłego roku śledztwa stwierdzono, że transporty pojemników z granulatem (sprasowane cylindryczne kawałki różnych materiałów używane jako paliwo do kotłów lub kuchenek) z kontynentu amerykańskiego do Hiszpanii, nasączone były substancjami odurzającymi. Gdy pojemniki docierały do Hiszpanii, pozostawiano je do „schłodzenia” na co najmniej trzy miesiące w magazynie - aż do momentu przeniesienia ich w inne miejsce, gdzie wydobywano z nich narkotyki.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze