Reklama

Policja

Z Egiptu przez Polskę na Ukrainę. Służby zlikwidowały narkotykowy szlak

Autor. CBŚP

Międzynarodowe śledztwo Centralnego Biura Śledczego Policji i ukraińskiej Policji pozwoliło na rozbicie gangu zajmującego się przemytem substancji psychotropowych z Egiptu do Ukrainy. W ramach akcji na warszawskim lotnisku Chopina zatrzymano trzy kurierki, które przewoziły ponad 70 kilogramów pseudoefedryny, wykorzystywanej do produkcji metamfetaminy. Wobec nich prokuratura skierowała już akt oskarżenia do sądu.

Reklama

Śledztwo w sprawie grupy przestępczej znanej jako „Dwudziestki” prowadziło Centralne Biuro Śledcze Policji wspólnie z ukraińskim Departamentem do walki z Przestępczością Narkotykową. „Według śledczych substancje psychotropowe były produkowane w Ukrainie lub przemycane z Egiptu do Ukrainy” – wyjaśniła rzeczniczka komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Jeszcze w minionym roku do policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji dotarła informacja, że planowany jest przemyt narkotyków do Ukrainy przez Polskę. Akcję przeprowadzili policjanci CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.
Podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowa komendanta CBŚP

Czytaj też

W ramach akcji funkcjonariusze zatrzymali na warszawskim lotnisku Chopina trzy obywatelki Ukrainy, które przemycały 77 kg pseudoefedryny z Egiptu przez Polskę do Ukrainy. Pseudoefedryna była ukryta w bagażu rejestrowanym w pojemnikach chemii gospodarczej. Po zatrzymaniu kurierki zostały doprowadzone do Prokuratury Rejonowej Warszawa – Ochota, gdzie usłyszały zarzuty udziału w przemycie znacznej ilości prekursorów narkotykowych. „Zatrzymane były w wieku od 29 do 31 lat. Pseudoefedryna miała zostać następnie wykorzystana do produkcji metamfetaminy” – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.

Reklama

„W toku postępowania z uwagi na konieczność zabezpieczenia jego prawidłowego toku wobec podejrzanych stosowano tymczasowe aresztowanie” – zaznaczył prokurator. Dodał przy tym, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota w Warszawie skierowała przeciwko trzem kurierkom akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie. „Kobietom grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności” – podkreślił Szymon Banna.

Czytaj też

Nie były to jednak jedyne działania w tej sprawie. W ramach operacji zatrzymano na Ukrainie 12 osób, w tym – jak podaje ukraińska Policja – 30-letniego szefa gangu. Według śledczych, lider grupy na nielegalnym biznesie zarobił prawie milion dolarów, które zainwestował m.in. w zakup 44 samochodów, które później zostały wykorzystane jako flota taksówek.

Reklama

W akcji na Ukrainie zaangażowanych było 700 policjantów. Podczas operacji w Krzywym Rogu zlikwidowano m.in. 3 laboratoria narkotyków syntetycznych. Zabezpieczono też m.in. 230 kg marihuany, 6 kg metamfetaminy oraz 83 kg pseudoefedryny. Ponadto śledczy zabezpieczyli kompletne linie produkcyjne narkotyków syntetycznych, koparki do kryptowalut, broń, amunicję, granaty oraz 65 samochodów, o łącznej wartości przekraczającej 4 milionów złotych.

Zatrzymanym na Ukrainie przedstawiono m.in. zarzuty nielegalnej produkcji, wytwarzania, przechowywania narkotyków i prekursorów, udziału w organizacji przestępczej oraz legalizację mienia uzyskanego z przestępstwa. Za zarzucane czyny – według ukraińskiego prawa - grozi im do 12 lat więzienia wraz z konfiskatą mienia.

Międzynarodowa operacja objęta była wsparciem europejskiej platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne, której przewodniczy Centralne Biuro Śledcze Policji.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze