Reklama

Za Granicą

FSB przebiera białoruskich żołnierzy w rosyjskie mundury?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi/Facebook

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przebiera białoruskich żołnierzy w mundury rosyjskiej armii, by wysłać ich do walki przeciwko Ukrainie – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Reklama

"Dzisiaj na terytorium Białorusi prowadzona jest operacja specjalna Federacji Rosyjskiej" – mówił w niedzielę Daniłow. "Niektórzy Białorusini odmawiają walki przeciwko naszemu krajowi. Dziś są oni przekonywani, by przebrać się w rosyjskie mundury i wejść na nasze terytorium przebrani za rosyjskich żołnierzy" – dodał sekretarz RBNiO Ukrainy.

Reklama

Daniłow zaznaczył, że Ukraina jest w pełni przygotowana na taki scenariusz. "Ostrzegam was: jeśli znajdziemy tu Białorusinów, zostaną odparci tak samo, jak dziś Rosjanie i Czeczeni" – powiedział.

Z kolei, jak poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w rosyjskim mieście Biełgorod, około 40 km od granicy z Ukrainą, miał powstać obóz, w którym przebywają rosyjscy żołnierze odmawiający walki. Wobec przetrzymywanych tam wojskowych mają być stosowane "przedprocesowe środki śledcze". W obozie podlegającym komendantowi wojskowemu Biełgorodu - jak twierdzi ukraiński Sztab Generalny - przebywają także rosyjscy żołnierze, którzy po leczeniu zostali wypisani ze szpitali i oczekują na odesłanie do swoich oddziałów.

Reklama

Czytaj też

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Jak poinformowała wicepremier ukraińskiego rządu Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBKl, rosyjscy jeńcy wojenni zostaną wymienieni na wziętych do niewoli Ukraińców, albo odbędą karę na Ukrainie i będą pracować nad odbudową zniszczonej infrastruktury. "Oczywiście nie jesteśmy barbarzyńcami (...), jak armia rosyjska. Będziemy działać zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Rosyjscy jeńcy wojenni zostaną wymienieni albo będą odbywać karę na Ukrainie" - powiedziała Wereszczuk.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze