Za Granicą
Frontex chwali się rekordem. "To był game-changer"
Jak podał Frontex rok 2021 był rekordowy dla służby. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej zaangażowała ponad 2000 funkcjonariuszy stałych korpusów na granicy zewnętrznej UE, a 17 200 ludzi wróciło do domów dzięki pomocy Frontexu. Zidentyfikowano 1050 przemytników.
Oficerowie stałego korpusu, pochodzący niemal ze wszystkich krajów europejskich, pracowali w różnych miejscach m.in. na granicy południowo-wschodniej Finlandii, w Gruzji - przy wsparciu ewakuacji z Afganistanu, na Cyprze, i na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Ponadto, jak czytamy w raporcie Frontexu "2021 in brief", wykryto 6100 fałszywych dokumentów i przechwycono 16 000 kg narkotyków.
Prowadzimy rekordową liczbę 19 operacji w UE i nie tylko. Rozszerzamy naszą obecność na Bałkanach Zachodnich. W 2021 rozpoczęliśmy działalność w Serbii, oraz jesteśmy już dwa lata w Albanii. Nasi funkcjonariusze obecni są również w Czarnogórze
Fabrice Leggeri, dyrektor Frontex
Szef Frontex nazwał rok 2021 "game-changerem".
"Rok 2021 był wyjątkowy w historii współpracy (litewskiej – przyp. red.) Straży Granicznej i Frontex" - stwierdził w raporcie szef litewskiej straży granicznej. Jak dodał, "po raz pierwszy mechanizm szybkiej interwencji na granicy został uruchomiony nie na południowych granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, ale konkretnie w Litwie, na najbardziej wysuniętej na wschód granicy UE". Frontex użyczył swoje zasoby, aby przeciwdziałać hybrydowej agresji Białorusi, która zorganizowała napływ nielegalnych migrantów, których nie widziano wcześniej w naszym regionie. Pomoc przyczyniła się do zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko Litwy, ale całej Europy - pisze szef litewskiej SG.
MB