Reklama

Za Granicą

Finlandia zamknęła morskie przejścia graniczne z Rosją

Autor. Rajavartiolaitos - Gränsbevakningsväsendet - Finnish Border Guard/Facebook

Morskie przejścia graniczne między Finlandią a Rosją na Zatoce Fińskiej zostały w zamknięte do odwołania. Decyzja władz fińskich spowodowana jest tym, że wraz z roztopami operacja hybrydowa polegająca na sterowanym napływie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu przez Rosję może przenieść się na szlaki wodne.

Zgodnie z decyzją fińskiego rządu w poniedziałek zamknięto dla łodzi rekreacyjnych trzy przejścia na Zatoce Fińskiej: w Haapasaari, Saantio oraz w porcie Nuijamaa, gdzie w razie potrzeby dopuszczalny będzie jedynie ruch towarowy. Jak komentuje fińskie radio Yle, rząd nie chce, aby Zatoka Fińska stała się „nowym Morzem Śródziemnym”, przez które imigranci przedostają się do UE.

Reklama

Z kolei dowództwo Straży Granicznej oraz Straży Przybrzeżnej oceniło, że „wody Zatoki Fińskiej są zimne, także latem, a ewentualne wypadki z udziałem ludzi obciążałyby służby ratunkowe”. „Gdyby instrumentalne wykorzystywanie migracji rozszerzyło się z granicy lądowej także na szlaki morskie, byłoby to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego Finlandii” – argumentował natomiast resort spraw wewnętrznych.

Decyzja o zamknięciu przejść w ruchu wodnym obowiązuje „do odwołania”. „Nie mieliśmy żadnych oznak, aby sytuacja za wschodnią granicą uległa zmianie. Wraz z nadejściem wiosny zwiększają się możliwości wywierania wpływu. Po stronie rosyjskiej przy granicy z Finlandią przebywają setki, jeżeli nie tysiące osób, które mogą być instrumentalnie wykorzystane” – oświadczyła minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen.

Czytaj też

Wszystkie przejścia na granicy lądowej, które zaczęto zamykać pod koniec ubiegłego roku również pozostaną nieczynne „do odwołania”. „Taki stan będzie utrzymywany tak długo jak będzie to konieczne” – dodała Rantanen.

Jak informowały służby graniczne, od początku tego roku nielegalnie przez granicę lądową na stronę fińską przedostało się kilkudziesięciu azylantów. Od jesieni, odkąd zaczął się masowy napływ migrantów zza wschodniej granicy do Finlandii przybyło ok. 1300 osób. Byli to głównie młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat, ale także kobiety i dzieci, pochodzące głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze