Reklama

Za Granicą

Fala przestępstw politycznych w Niemczech. "Więcej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 20 lat”

Autor. Bundespolizei Karriere/Facebook

W minionym roku popełniono w Niemczech więcej przestępstw o podłożu politycznym niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 20 lat. Było ich ponad 47 tysięcy - ujawnił dziennik „Welt”.

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej liczba przestępstw o podłożu politycznym w 2021 roku wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o prawie sześć procent do łącznej liczby 47 303 przestępstw, wynika z odpowiedzi rządu federalnego na pisemne zapytanie posła AfD Martina Hessa. "Tym samym przestępczość motywowana politycznie osiągnęła najwyższy poziom od czasu wprowadzenia rocznych statystyk w 2001 roku" - podkreśla "Welt".

Przyczyną tego wzrostu są przestępstwa o podłożu politycznym, których nie można przypisać ani lewicowemu, ani prawicowemu spektrum. Według oceny organów bezpieczeństwa, istotną rolę odgrywa tu "gorący klimat społeczny w pandemii koronawirusa". Z danych wynika, że w 2021 r., podobnie jak w roku poprzednim, największy udział w odnotowanych przestępstwach miały motywacje prawicowe. Wstępne statystyki mówią o ponad 19 000 przestępstw popełnionych przez podejrzanych z prawicowego spektrum politycznego. Ponad 17 000 przestępstw było dla policji ideologicznie nie do sklasyfikowania. W przypadku około 9 000 przestępstw z ostatniego roku policja zakłada lewicową motywację polityczną.

Czytaj też

Według wstępnych statystyk, policja odnotowała ogólny spadek - o około sześć procent - liczby przestępstw o podłożu politycznym z użyciem przemocy. Uderzająca jest tu jednak również wysoka liczba brutalnych przestępstw popełnianych przez podejrzanych, którzy nie są przypisani do żadnego konkretnego spektrum politycznego. Z danych wynika, że w ubiegłym roku 1047 brutalnych przestępstw popełnili podejrzani, którzy nie zostali zidentyfikowani przez policję jako prawicowcy, lewicowcy czy islamiści, ani jako zwolennicy np. kurdyjskiej PKK (Partia Pracujących Kurdystanu).

Dla porównania "Welt" przytacza dane z 2020 roku, kiedy podejrzani o motywacje polityczne, którzy nie zostali ideologicznie przypisani przez policję do żadnej ze znanych kategorii, popełnili 591 przestępstw z użyciem przemocy.

Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzegało w 2021 roku, że szacowane liczby przestępstw mogą wzrosnąć (z uwagi na fakt spływających informacjach o deliktach). Gdy niemiecka opinia publiczna przeżywała dane z roku 2020 (ponad 44 tys.), okazuje się że liczba w następnym roku jeszcze wzrosła (wspomniane ponad 47 tys.).

PAP/MB

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze