Reklama

Za Granicą

"Heroinowy Escobar" w Europie. Gang przemytników narkotyków rozbity

Autor. Policía Nacional/Twitter

Hiszpańska policja rozbiła największą grupę przestępczą sprowadzającą do tego kraju heroinę. Wśród dziesięciu zatrzymanych jest jeden z najbardziej poszukiwanych w ostatnich latach handlarzy narkotyków.

Jak ustaliła w oparciu o policyjne śledztwo agencja Europa Press, lider grupy o mafijnych strukturach to mężczyzna znany wśród policjantów jako "hiszpański heroinowy Pablo Escobar". Poszukiwany od kilku lat przestępca został ujęty w Toledo, w środkowej Hiszpanii, gdzie mieściła się centrala jego gangu.

Z dotychczasowego śledztwa wynika, że "heroinowy Escobar" i jego współpracownicy sprowadzali narkotyki głównie z Holandii, aby następnie kierować je do kilku hiszpańskich wspólnot autonomicznych, głównie Estremadury, Madrytu, Kastylii-La Manchy oraz Kastylii i Leonu. Do niedzielnego wieczora policja zatrzymała łącznie 10 członków grupy przestępczej. Mieli oni powiązania zarówno z holenderskim, jak też z tureckim światem handlarzy narkotyków.

Według komunikatu hiszpańskiej policji, dotychczas do więzienia trafiło ośmiu członków narkotykowego gangu. Osoby te to mieszkańcy aglomeracji Madrytu, Toledo oraz Cáceres. Policja potwierdziła, że w rezultacie przeszukań na terenie nieruchomości członków gangu udało się zarekwirować jeden z największych w ostatnich latach w Hiszpanii ładunków heroiny, ważący 55 kg. Policja przejęła też kilka sztuk broni palnej oraz ponad 70 tys. euro w gotówce.

Jak podało Deutsche Welle, "heroinowy Escobar" ma mieć powiązania z siatką narkotykową z Turcji. Przydomek otrzymał od Pablo Escobara, nazywanego "Królem Kokainy", który był założycielem i szefem kolumbijskiego kartelu Medellín i zginął w obławie policyjnej w 1993 roku.

PAP/MB

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze