Reklama

Za Granicą

Europol powołuje specjalną grupę. Ma wspierać dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie

wojna ukraina rosja
Autor. manhhai/Flickr/CC BY 2.0

Europol tworzy specjalną grupę, która będzie wspierała dochodzenia w sprawach zbrodni wojennych popełnianych podczas wojny w Ukrainie. Będzie działać w formie tzw. białego wywiadu, czyli gromadzić informacje na podstawie ogólnodostępnych danych.

Reklama

Nowa grupa zadaniowa Europolu została powołana, aby wspierać dochodzenia dotyczące zbrodni popełnionych podczas wojny w Ukrainie, która trwa od lutego 2022 roku. Według zapowiedzi, jej celem ma być pomoc w identyfikacji podejrzanych i ich udziału w zbrodniach wojennych, zbrodniach przeciwko ludzkości oraz zbrodniach ludobójstwa popełnionych w Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Specjalna grupa będzie działać na zasadzie OSINT-u, czyli tzw. białego wywiadu. Oznacza to, że członkowie grupy będą gromadzić dane o zbrodniach, które są ogólnodostępne np. w internecie. Jak zaznaczył Europol takie informacje mogą znacznie pomóc śledczym w weryfikowaniu i rejestrowaniu przypadków zbrodni wojennych na Ukrainie.

Do nowej grupy Europolu zgłosiło się jak dotąd 14 państw. Są to przedstawiciele z Belgii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Litwy, Holandii, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze