Reklama

Za Granicą

Dla Rosjan szpiegował ukraińskie wojsko. Trafił w ręce SBU

ukraina sbu
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała mężczyznę, który miał szpiegować ukraińskie siły zbrojne. Informacje, jak podaje SBU, przekazywał rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. 

Reklama

Do zatrzymania, jak podaje SBU, doszło w trakcie prowadzonych działań kontrwywrotowych w obwodzie sumskim. Mężczyzna miał gromadzić informacje oraz wykonywać dokumentację foto/wideo wojskowych obiektów obronnych na terenach przygranicznych. Robił to pod pozorem "roboczych" wycieczek. Zebrane dane miał przekazywać Rosjanom za pośrednictwem jednego z komunikatorów.

Reklama
Reklama

SBU udokumentowała też, że mężczyzna udał się na terytorium Rosji w celu przemytu kontrabandy i obycia spotkań z przedstawicielami służb. Jak wynika ze śledztwa, rosyjskim szpiegiem okazał się mieszkaniec obwodu szostkinskiego, który znalazł się w zainteresowaniu rosyjskich służb specjalnych właśnie ze względu na jego powiązania z przestępczością w Federacji Rosyjskiej. Miał zostać zwerbowany jeszcze przed pełnoskalową agresją, a po 24 lutego 2022 roku w dalszym ciągu współpracował z Rosjanami. 

Czytaj też

Do zatrzymania doszło w chwili, gdy mężczyzna próbował przekazać informacje wywiadowcze na temat ukraińskich żołnierzy. Podczas przeszukania jego mieszkania i samochodu znaleziono telefony komórkowe zawierające dowody jego korespondencji z przedstawicielami FSB. Usłyszał m.in. zarzut zdrady w stanie wojennym, za co grozi mu dożywocie.

Reklama

Komentarze

    Reklama