Reklama

Za Granicą

Były szef biura kontrwywiadu FBI pracował dla rosyjskiego oligarchy?

Fot. Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Fot. Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Były szef biura kontrwywiadu Federalnego Biura Śledczego w Nowym Jorku, Charles McGonigal, został w sobotę aresztowany w związku z zarzutami prania brudnych pieniędzy i łamania sankcji przeciwko Rosji - podał resort sprawiedliwości. Były urzędnik miał pracować na rzecz rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, prowadząc dochodzenie w sprawie jego rywala.

Reklama

Jak wynika z komunikatu ministerstwa, McGonigal działał wspólnie z byłym rosyjskim dyplomatą i naturalizowanym Amerykaninem Siergiejem Szestakowem, który również został aresztowany w Nowym Jorku. Obaj mieli działać w zmowie, prowadząc w 2021 r., na zlecenie Deripaski, prywatne śledztwo w sprawie rywalizującego z nim innego rosyjskiego oligarchy. Wcześniej, w 2019 r., rok po odejściu ze służby w FBI, McGonigal miał też działać na rzecz usunięcia Deripaski z listy sankcyjnej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Choć praca dla Deripaski miała miejsce już po przejściu na emeryturę, były funkcjonariusz został też oskarżony w osobnej sprawie o przestępstwa również w czasie swojej pracy jako szef wydziału kontrwywiadu w nowojorskim biurze FBI. Miał wówczas ukrywać przed służbą swoje relacje z byłym przedstawicielem obcego wywiadu i biznesmenem, od którego otrzymał 250 tys. dolarów. Osoba ta służyła potem jako źródło FBI w śledztwie dotyczącym zagranicznego lobbingu, nad którym McGonigal sprawował nadzór. "McGonigal sprzeniewierzył się swojej przysiędze wobec Stanów Zjednoczonych w zamian za osobiste korzyści i kosztem naszego bezpieczeństwa narodowego" - powiedział asystent dyrektora FBI Donald Alway.

McGonigal pracował w FBI od 1996 r., zajmując się m.in. rosyjską przestępczością zorganizowaną oraz działalnością rosyjskich służb.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze