Reklama

Za Granicą

Bośnia i Hercegowina członkiem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

Bośnia i Hercegowina została członkiem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności - podała we wtorek Komisja Europejska. UCPM to system umożliwiający koordynację pomocy ratowniczej i humanitarnej na wypadek katastrofy, której skala przekracza możliwości reagowania dotkniętego nią kraju.

Reklama

"Dzisiaj robimy ważny krok w kierunku możliwości lepszej reakcji na kryzysy w Europie – Bośnia i Hercegowina przystępuje do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności jako pełnoprawny uczestnik. Dzieje się tak w czasie, gdy w Europie i na świecie rośnie liczba zagrożeń naturalnych. W tym roku przeżyliśmy jedną z najcięższych serii letnich pożarów w całej Europie. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że reakcja UE na katastrofy jest najskuteczniejsza, gdy działamy razem" - oznajmił Janez Lenarczicz, komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Lenarczicz zauważył, że "pełne uczestnictwo w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności jest wyrazem uznania znacznego postępu, jaki Bośnia i Hercegowina poczyniła na przestrzeni lat w budowaniu odpornego systemu ochrony ludności". "Jestem przekonany, że wkrótce inne potrzebujące kraje odniosą korzyści z tej akcesji" - dodał.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności - UCPM - ma na celu wzmocnienie współpracy między 27 krajami UE i siedmioma uczestniczącymi państwami (Islandią, Norwegią, Serbią, Macedonią Północną, Czarnogórą, Turcją, a ostatnio Bośnią i Hercegowiną) w zakresie ochrony ludności, aby poprawić działania prewencyjne i gotowość reagowania na katastrofy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze