Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

PSP: chcemy, aby Ukraina dołączyła do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

Autor. Państwowa Straż Pożarna/Twitter

Chcemy, aby Ukraina dołączyła do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności - podkreślił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Szefowie służb ratowniczych Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich podpisali w poniedziałek oświadczenie w tej sprawie.

Reklama

Oświadczenie zostało podpisane w Komendzie Głównej PSP w Warszawie, gdzie w poniedziałek odbyły się spotkania z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, wiceministra Bartosza Grodeckiego, wiceministra spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhena Jenina, szefa PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka i szefów służb ratowniczych Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii.

Reklama

Celem wspólnego stanowiska jest wsparcie Ukrainy w jej dążeniu do przystąpienia do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. "Będziemy namawiać wszystkich w UE, aby to się stało, żebyśmy mogli pomagać i reagować wtedy, kiedy będziecie tego potrzebowali, ale jeżeli my będziemy potrzebowali takiej pomocy, żebyście nam mogli pomóc" - powiedział gen. Bartkowiak, cytowany na profilu PSP na Twitterze.

Trzydniowe spotkanie w Warszawie jest kontynuacją rozmów w Kijowie i Lwowie, które odbyły się w lipcu br. Podpisano wtedy memorandum porozumienia dotyczącego współpracy oraz wsparcia służb ratowniczych Ukrainy w obliczu toczących się działań wojennych. W kolejnych dniach przedstawiciele służb ratowniczych Ukrainy, Łotwy, Litwy i Estonii odwiedzą m.in. Szkołę Główną Służby Pożarniczej oraz polskie jednostki ratowniczo-gaśnicze.

Reklama

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności to system umożliwiający koordynację pomocy ratowniczej i humanitarnej na wypadek katastrofy, której skala przekracza możliwości reagowania dotkniętego nią kraju. Mechanizm obejmuje 34 państwa europejskie. Poza unijnymi to Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia oraz Turcja. O pomoc w ramach UMOL wnioskować mogą państwa w nim uczestniczące, pozostałe kraje, a także uprawnione do tego organizacje międzynarodowe. Wsparcie polega m.in. na wysyłaniu do walki ze skutkami katastrofy wyspecjalizowanych zespołów ratowniczych.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama