Reklama

Za Granicą

Bellingcat: zastępca dowódcy Rosgwardii zatrzymany przez FSB

Fot. RIA Novosti archive/Andrey Stenin/CC-BY-SA 3.0
Fot. RIA Novosti archive/Andrey Stenin/CC-BY-SA 3.0

Zastępca dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) generał Roman Gawriłow został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa - poinformował w czwartek na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

Reklama

Według Grozewa, doniesienia o zatrzymaniu Gawriłowa potwierdziły trzy niezależne źródła.

Reklama
Reklama

Przyczyną aresztowania miało być "doprowadzenie do wycieku informacji wojskowej, co skutkowało stratami osobowymi" lub "nierozważne gospodarowanie paliwem". W ocenie Grozewa, coraz częstsze przetasowania kadrowe w rosyjskich strukturach siłowych mogą wskazywać na to, że prezydent Władimir Putin jest świadomy niepowodzeń militarnych na Ukrainie.

Czytaj też

Generał Gawriłow miał trafić do Rosgwardii z Federalnej Służby Ochrony, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wyższych urzędników państwowych, w tym głowy państwa.

Rosgwardia, dowodzona przez generała Wiktora Zołotowa, byłego szefa osobistej ochrony Putina, została utworzona w 2016 roku na bazie Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji. Podporządkowana jest bezpośrednio prezydentowi Rosji i jest uprawniona do podejmowania działań również poza jej granicami. W jej skład wchodzą także jednostki specjalne, w rodzaju SOBR.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama