Reklama

Za Granicą

Belgijscy celnicy pobili "kokainowy rekord"

Autor. Wikimedia/Arminius/CC BY-SA 3.0

W zeszłym roku w porcie w Antwerpii belgijska służba celna przechwyciła rekordową ilość kokainy – 116 ton. To o sześć ton więcej niż w 2022 roku.

Reklama

W holenderskim porcie Vlissingen odbyła się wspólna konferencja belgijskiego ministra finansów Vincenta Van Peteghem i holenderskiej sekretarz stanu odpowiedzialnej za służby celne Aukje De Vries. To już tradycja, że oba kraje wspólnie ogłaszają w styczniu informacje w sprawie przechwyconej kokainy.

Reklama

„Służby celne przechwyciły w ubiegłym roku w porcie w Antwerpii 116 ton kokainy, o sześć ton więcej niż w 2022 roku” - powiedział minister finansów Belgii Vincent Van Peteghem. Oprócz kokainy w 2023 roku w Antwerpii skonfiskowano także prawie pięć ton konopi indyjskich i trzy tony heroiny. W przypadku heroiny oznacza to podwojenie w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

Czytaj też

„Większa liczba rekwirowanych narkotyków pokazuje naszą skuteczność” – podkreślił belgijski minister Van Peteghem. Z kolei holenderska sekretarz stanu odpowiedzialna za służby celne Aukje De Vries przekazała, że we wszystkich portach i lotniskach w Niderlandach przechwycono w ubiegłym roku prawie 60 ton kokainy.

Reklama

Narkotykowy szlak

Jak pisał w połowie maja zeszłego roku portal InfoSecurity24.pl, belgijski port w Antwerpii, stał się kluczową stacją na autostradzie narkotykowej prowadzącej do Unii Europejskiej z Panamy, Ekwadoru i Paragwaju. W 2022 roku przejęto tam 110 ton kokainy. Według niektórych szacunków jednak tylko 10 proc. kokainy przybywającej do tego portu jest wykrywanych. Reszta trafia do Niderlandów, skąd jest dystrybuowana do pozostałych krajów europejskich. 

Czytaj też

Sytuacja w porcie była na tyle poważna, że według Deutsche Welle burmistrz Antwerpii, Bart de Wever, w styczniu 2023 roku wezwał do wprowadzenia armii do portu. W efekcie władze belgijskie ogłosiły, że trafiło tam co najmniej 100 policjantów wraz z dodatkowym sprzętem skanującym, by móc zwiększyć liczbę kontroli ponad możliwy poziom 1 proc. ładunków. 

9 maja 2023 roku rząd Belgii ogłosił powołanie nowej jednostki policyjnej (Korpus Bezpieczeństwa Portu), którego zadaniem jest zwalczanie przestępczości zorganizowanej w Antwerpii. W ciągu ostatnich pięciu lat w tym mieście miało miejsce około 218 incydentów związanych z narkotykami, w tym m.in. strzelaniny i podpalenia samochodów.

Czytaj też

Kolejnym dominującym ośrodkiem handlu kokainą w Europie, obok portu w belgijskiej Antwerpii jest – według raportu Europolu i UNDOC (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości – przyp. red.) – port w holenderskim Rotterdamie. W 2021 roku tylko tam władze skonfiskowały ponad 70 ton kokainy o wartości rynkowej ponad 3,5 miliarda dolarów.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze