Reklama

Za Granicą

Będą nowe brygady Armii Szturmowej. MSW Ukrainy: nabór wciąż trwa

wojna w ukrainie
Autor. Arsen Pietrow/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko zapowiedział w piątek, że formowane będą kolejne brygady szturmowe i nadal przyjmowane są zgłoszenia do tych oddziałów. Dotąd wnioski złożyło ok. 40 tysięcy chętnych - powiedział minister w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji BBC.

Reklama

Chodzi o brygady, których formowanie MSW rozpoczęło w lutym br., przed oczekiwaną kontrofensywą ukraińską na froncie. Brygady powstawały jako formacje ochotnicze podporządkowane MSW, a nie w ramach Sił Zbrojnych.

Reklama

Liczbę zgłoszeń od chętnych Kłymenko oszacował na prawie 40 tysięcy. "Wciąż pracujemy nad wnioskami, dlatego że nowe brygady jeszcze będą formowane" - powiedział minister. Wspomniał także, że średni wiek ochotników to 35 lat. Zastrzegł, że z powodów bezpieczeństwa nie poda liczebności już sformowanych brygad, ale zaznaczył, że są one obsadzone w stu procentach.

Kłymenko przypomniał, że Armia Szturmowa to "oddziały gwardii narodowej, służb granicznych i policji" sformowane z ochotników, którzy zdecydowali się dołączyć do walk w czasie, gdy Ukraina planuje kontrofensywę na froncie. Potwierdził, że już istnieje osiem brygad i "formowana jest dziewiąta brygada ochotnicza - Chartija".

Reklama

Czytaj też

Podlegające MSW formacje w trakcie działań na froncie będą podporządkowane siłom zbrojnym; ich uzbrojenie jest zbliżone do wyposażenia armii z wyjątkiem niektórych rodzajów broni ciężkiej - wyjaśnił. Zapewnił, że dysponują one m.in. pojazdami opancerzonymi, artylerią i moździerzami.

Kłymenko tłumaczył, że inicjatywa tworzenia formacji w ramach MSW wynika "z chęci funkcjonariuszy i wojskowych, którzy z różnych powodów po 2014 roku odchodzili z szeregów armii, gwardii narodowej, służby granicznej i policji". "Trzonem" nowych formacji nazwał "dowódców, którzy przeszli przez działania bojowe i mają doświadczenie udziału w wojnie". Ludzie ci - dodał - jako dowódcy i instruktorzy szkolą młodszych ochotników.

Kłymenko zapowiedział, że tworzone oddziały będą nie tylko brać udział w działaniach szturmowych, ale też "walczyć z grupami dywersyjnymi, uczestniczyć w działaniach stabilizacyjnych na terytoriach wyzwalanych spod okupacji".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    MSW- czyli nie MON - wiecie co to znaczy/

Reklama