Reklama

Za Granicą

Amerykańska baza celem rosyjskich służb. Z obsługi Abramsów szkolono tam ukraińskich żołnierzy

Czołg M1A1SA należący do US Army, czerwonym prostokątem zaznaczono umieszczenie celownika CWSS.
Czołg M1A1SA należący do US Army, czerwonym prostokątem zaznaczono umieszczenie celownika CWSS.
Autor. U.S. Army/Public Domain

Niemiecka policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Według informacji „Der Spiegel” zatrzymani planowali sabotaż na niemiecką infrastrukturę wojskową, fabryki broni i obiekty przemysłowe. Mieli też zbierać informacje dla Rosjan na temat amerykańskiego obiektu wojskowego w Grafenwöhr w Bawarii, na którym amerykańska armia szkoli ukraińskich żołnierzy z obsługi m.in. czołgów .

Do zatrzymań – według informacji „Der Spiegel” – doszło w środę rano w Bayreuth w Bawarii. Zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn posiadających podwójne, niemieckie i rosyjskie obywatelstwo: 39-letni Dieter S. oraz 37-letni Alexander J.

Reklama

Jak podaje niemiecki tygodnik, głównym podejrzanym jest Dieter S., który od października 2023 roku miał współpracować z rosyjskimi służbami specjalnymi. Według śledczych 39-latek miał planować sabotaż na niemiecką infrastrukturę wojskową, fabryki broni i obiekty przemysłowe.

Dodatkowo S. miał zbierać informacje dla Rosjan o szlakach transportowych, którymi przewożony jest sprzęt wojskowy na Ukrainę. „Celem planowanych ataków było ostatecznie podważenie niemieckiego wsparcia dla Ukrainy” – czytamy w „Der Spiegel”.

Czytaj też

Z dochodzenia niemieckich śledczych wynika, że Dieter S. zbierał informacje i fotografował amerykańskie obiekty wojskowe w Niemczech. Według informacji „Der Spiegel” wśród szpiegowanych obiektów wojskowych znalazły się amerykańskie obiekty wojskowe w Grafenwöhr w Bawarii, na którym amerykańska armia szkoli ukraińskich żołnierzy m.in. z obsługi czołgów Abrams.

Jak ustalił niemiecki tygodnik Dieter S. jest znany niemieckim służbom. W latach 2014–2016 miał należeć do bojówki „Donieckiej Republiki Ludowej” we wschodniej Ukrainie. Po zatrzymaniu Prokuratura Federalna zarzuciła S. m.in. szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych oraz przygotowywanie sabotażu na obiekty wojskowe. Z kolei Alexander J. uważany jest za współpracownika Dietera S., który również usłyszał zarzuty szpiegownia na rzecz rosyjskich służb.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze