Wyciek danych funkcjonariuszy służb mundurowych: strażnicy więzienni dostaną alert BIK

28 kwietnia 2021, 14:14
SW, Służba Więzienna, więzienie, fot. Facebook SW
Fot. Facebook Służb Więzienna

Funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy zarejestrowali się na szczepienie przeciw COVID-19, a ich dane osobowe zostały ujawnione, podobnie jak policjanci, otrzymają kody alertu Biura Informacji Kredytowej. Pod koniec ubiegłego tygodnia z apelem do szefa resortu sprawiedliwości i dyrektora generalnego SW o podjęcie takich działań zwróciły się związki zawodowe działające w formacji.

"W związku z powzięciem informacji o możliwym, nieuprawnionym dostępie do danych osobowych funkcjonariuszy różnych służb mundurowych, którzy zostali zarejestrowani na szczepienia w terminie 12-20 kwietnia br., Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś polecił Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej wykupić ze środków budżetowych formacji kody alertu BIK (Biuro Informacji Kredytowej) dla wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej, których dane zostały ujawnione w sieci w związku z ww. sytuacją" – czytamy w komunikacie wydanym przez Służbę Więzienną. Wcześniej – jak informował InfoSecurity24.pl – decyzję o wykupieniu kodów alertu BIK dla funkcjonariuszy policji podjął szef formacji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Przypomnijmy, we wtorek portal Niebezpiecznik.pl poinformował, że z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wyciekły dane osobowe ponad 20 tys. funkcjonariuszy publicznych. Plik zawierał dane m.in. policjantów (także z CBŚP), celników, pracowników Służby Ochrony Państwa, Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej (także ochotniczej), Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei czy Służby Więziennej. RCB w opublikowanym komunikacie zapewniło, że wszystkie dane, które były opublikowane w internecie, zostały ponownie i niezwłocznie zabezpieczone. RCB podkreśliło też, że prowadzi wewnętrzną procedurę wyjaśniającą. Jak poinformowano "zamknięto także dalszą możliwość wprowadzania kolejnych rekordów w formularzu".

Wspólnie z inspektorem ochrony danych osobowych natychmiast wprowadzono procedury dodatkowej weryfikacji wszystkich czynności podejmowanych w systemie, za pośrednictwem którego RCB przetwarza dane osobowe. Zaplanowano także dodatkowy audyt, którego celem będzie weryfikacja i usprawnienie procedur związanych z ochroną danych osobowych. Dyrektor RCB spotkał się również z Pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w sprawie oceny sytuacji i wzmocnienia ochrony systemów informatycznych Centrum.  

Grzegorz Matyasik, Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Z informacji przekazanych przez RCB wynika, że zdarzenie zgłoszono do CSIRT GOV, powiadomiono także komendantów i szefów służb. "Równolegle powiadomiono Prokuraturę Okręgową w Warszawie o uzasadnionym przypuszczeniu popełnienia przestępstwa". Zgodnie z przepisami, zawiadomiono również Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych.  

Sytuacja związana z potencjalnym, nieuprawnionym dostępem do danych osobowych dotyczy wyłącznie grupy osób, która została zarejestrowana w terminie 12-20 kwietnia br. (około 22 tys. rekordów). Sukcesywnie zawiadamiamy o zaistniałym fakcie ww. osoby przekazując niezbędne wytyczne.

Grzegorz Matyasik, Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Godność Człowieka w Policji
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:03

2016 roku będąc podkreślam na prywatnym leczeniu w szpitalu na oddziale zaburzeń nerwicowych asp.sztab. Jacek S. z polecenia ówczesnego naczelnika próbował wpływać na tok mojego leczenia w ten sposób że chciał wymoc na lekarzu wystawianie zwolnień lekarskich do przodu. Jak się okazało w mojej rozmowie było to kłamstwem. Nie chciałem tej wizyty a mimo to aspirant nie uszanowal mojego wyboru. Czułem się upodlony, upokorzony i zaszczuty gdyż od kilku lat bylem niszczony fizycznie i psychicznie przez tego osobnika w tzw. Służbie. Nie mogłem poradzić sobie z emocjami. Lekarz prowadząca po tej wizycie zmieniła mi leczenie farmakologiczne na mocniejsze. Odczuwam to jako atak, gwałt psychiczny na mojej osobie. W sprawie powiadomiłem Komendanta Stolecznego ale nawet mnie nie rozpytano w sprawie i nie chciano zapoznać mnie z wnioskami. Z tego co jest mi wiadome Naczelnik pan Piotr N. nie miał podstawy prawnej wydania takiego polecenia BA a Jacek S. nie sporządził z tej czynnośi żadnej dokumentacji. Czyli sprawę zamieciono pod dywan.Na domiar wszystkiego na pod koniec mojej służby zablokowano mi bezpodstawnie moją przepustkę wejściową na teren obiektów KSP abym nie walczył o moje podstawowe prawa. W 2018 roku w sprawie powiadomilem RPO ale do dnia dzisiejszego czekam na odpowiedź. Powiadomiłem również Helsińska FP Czlowieka ale fundacja nie zajmie się sprawą ze względu na ograniczenia środków. Złożyłem również zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez moich tzw. na szczęście byłych przełożonych w którym to Zawiadomieniu opisałem również inne prawdopodobnie zabronione czyny niedozwolone wobec mojej osoby jak np lapanie niby w żartach za moje krocze przez Pana Jacka. Ale oczywiście Prokuratura nawet w sprawie mnie nie przesłuchała. Odwolawczy Sąd podtrzymał zdanie Prokuratury motywując to między innymi tzw. Dobrem Służby. A ja pytam się gdzie jest Moje Dobro Prawem chronione czyli zdrowie??? GDZIE MOJA GODNOŚĆ CZŁOWIEKA CZY MOJE PRAWA CZŁOWIEKA O KTÓRYCH WSZYSCY NAOKOŁO TRABIA????!! ANO SA TYLKO DLA WYBRANYCH....TO tylko bardzo króciutko co mnie spotkało od strony tzw. Przełożonych którzy nie wiem z jakich względów są chronieni .W sprawie powiadomiłem również Rzecznika DS ochrony praw człowieka przy KSP ale do dnia dzisiejszego nie otrzymałem pisemnej odpowiedzi co zrobila w sprawie ale pewnie nic bo gdy nie była jeszcze Rzecznikem to nadzorowała prawdopodobnie Czynności Wyjasniajace w których nie zostałem rozpytany dla tzw. DOBRA SŁUŻBY...Ponadto posiadam bardzo obszerną dokumentację potwierdzającą powyższe. Mogę szerzej opisać bezprawne działania poszczególnych fszy.

ElSandalo
piątek, 30 kwietnia 2021, 00:34

A mogę tylko wiedzieć, po co to piszesz? Co to wnosi do ww. sprawy? Albo jaki ma z nią związek? Ja rozumiem, że były to dla Ciebie traumatyczne przeżycia, jednak to ani nie miejsce, ani czas na takie wyburzenia. Dodatkowo, ze względu na Twoje leczenie oraz sposób wypowiedzi, można mieć wątpliwości odnośnie Twojej wiarygodności. Proponuję zatem udać się do psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty, celem przepracowania traumy, a dopiero następnie dochodzić swoich praw. Wierzę, że uda Ci się, czego Ci gorąco życzę

Tweets InfoSecurity24