Reklama

Służby Mundurowe

Włochy: Śmigłowiec CEASAR w powietrzu

Pierwszy śmigłowiec AW101 dla włoskich sił powietrznych wykonał swój pierwszy lot.

Nowy helikopter otrzymał oznaczenie HH-101A „CEASAR”. Pierwszy lot wykonano na lotnisku zakładowym koncernu AgustaWestland w Yeovil w Wielkiej Brytanii w obecności m.in. szefa sztabu włoskich sił powietrznych generała Pasquale Preziosa. Oblatany śmigłowiec jak i druga maszyna tego typu mają zostać przekazane Włochom w ostatnim kwartale 2014 r. Są one specjalnie przygotowywane do ewakuacji żołnierzy z pola walki (Combat SAR), ewakuacji rannych (MEDEVAC) oraz do prowadzenia operacji specjalnych.

Jest to kolejny, ważny etap w programie modernizacji włoskiej floty śmigłowców. Pierwszy był również wynikiem wprowadzenia helikopterów z koncernu AgustaWestland - typu HH-139, przeznaczonych do prowadzenia operacji SAR (Search and Rescue).

HH-101A jest zdolny do przewożenia poza pięcioosobową załogą ponad dwudziestu w pełni wyposażonych żołnierzy. Może też z sześcioosobową załogą służyć do przerzutu ośmiu żołnierzy wojsk specjalnych. CEASAR może być uzbrojony w trzy wielolufowe, szybkostrzelne karabiny maszynowe M134 Gatling kalibru 7,62 mm, zamontowane po obu stronach kabiny i na rampie tylnej.

Dla ochrony załogi zastosowano: opancerzone siedzenia pilotów, osłony balistyczne dla operatorów karabinów maszynowych i pokładowych systemów krytycznych oraz Zintegrowany System Walki Elektronicznej, zapewniający obronę przed radarami, pociskam naprowadzanymi laserem oraz na podczerwień (przede wszystkim przeciwko przenośnym zestawom rakiet przeciwlotniczych klasy MANPADS).

HH-101A będą również wyposażone w zestaw do tankowania w powietrzu, co znacząco zwiększy ich zasięg działania.

Reklama

Komentarze

    Reklama