Reklama

Służby Mundurowe

Wielka Brytania: samoloty myśliwsko- bombowe Tornado GR4 walczą z powodzią stulecia

  • Samolot Tornado GR4 startujący z podwieszonym zasobnikiem rozpoznawczym Raptor - fot. RAF
    Samolot Tornado GR4 startujący z podwieszonym zasobnikiem rozpoznawczym Raptor - fot. RAF
  • Fot. Służba Więzienna
    Fot. Służba Więzienna

Samoloty myśliwsko-bombowe Panavia Tornado GR4 należące do RAF biorą udział w walce z trwającymi obecnie na Wyspach Brytyjskich powodziami. maszyny realizują po kilka lotów dziennie. 

Samoloty Tornado GR4 sartujące z bazy Marham w Norfolk operują w najbardziej zagrożonych rejonach doliny Tamizy. Wyposażone w zasobniki rozpoznawcze Raptor dokonują precyzyjnego mapowania i rozpoznania fotograficznego terenów zalewowych i zagrożonych zalaniem. 

Jak podają przedstawiciele brytyjskiego ministerstwa obrony, planiści i ratownicy wykorzystują zdjęcia lotnicze wysokiej rozdzielczości do analizy spiętrzania się fali powodziowej. Ułatwia to przewidywanie czasu i kierunku rozprzestrzeniania się żywiołu, właściwe zaplanowanie prac inżynieryjnych, kolejności i wymaganej wysokości wzmacniania wałów oraz tam. Zdjęcia są też wykorzystywane przy planowaniu ewakuacji oraz wyszukiwaniu osób uwięzionych i zagrożonych przez wodę. 

Po sukcesie samolotów Tornado do akcji wprowadzono też samoloty "szpiegowskie" Sentinel R.1 z bazy lotniczej Waddington w Lincolnshire. 

Obecne powodzie w Wielkiej Brytanii to największa od ponad dekady klęska żywiołowa. Wojsko bierze czynny udział w walce z tym zagrożeniem, siłami ponad dwóch tysięcy żołnierzy i oficerów wszystkich formacji. Kolejne setki postawiono w stan pogotowia. Jak informuje brytyjskie ministerstwo obrony jest to liczba największa od 2001 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama