Warty 400 tys. złotych Range Rover dla Straży Granicznej

5 października 2021, 10:08
nadwiślański oddział straży granicznej
Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Na podstawie tzw. ustawy covidowej Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekaże Straży Granicznej warte ok. 400 tysięcy złotych auto, zabezpieczone w śledztwie przeciwko podejrzanemu o korupcję Sławomirowi Nowakowi. Range Rover Velar mógł być – według prokuratury – zakupiony z pieniędzy pochodzących z łapówek.

"Postanowieniem z dnia 30 września 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała nieodpłatnie Komendantowi Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie samochód marki Range Rover Velar, zabezpieczony w śledztwie prowadzonym przeciwko Sławomirowi N. podejrzanemu o żądanie oraz przyjmowanie wielomilionowych korzyści majątkowych" – przekazała we wtorek Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Samochód zostanie fizycznie przekazany SG po uprawomocnieniu się postawienia, na które stronom postępowania przysługuje zażalenie.

Prok. Skrzyniarz przypomniała, że przekazanie auta możliwe jest w oparciu o znowelizowane przepisy tzw. ustawy covidowej, która pozwala w stanie zagrożenia epidemicznego przekazać przedmioty zabezpieczone w śledztwach instytucjom, które walczą z pandemią.

Wartość przekazanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie samochodu to około 400 tysięcy złotych, został on ujawniony 20 lipca ub.r. podczas dokonanych przez CBA zatrzymań, w tym m.in. Sławomira Nowaka. Oddany Straży Granicznej Range Rover jest pojazdem luksusowym, ma napęd na cztery koła, systemy wspomagające i silnik o mocy 300 koni mechanicznych. Auto zostało wyprodukowane w 2018 r.

Formalnie jego właścicielem jest współpodejrzany w śledztwie przeciwko Nowakowi trójmiejski biznesmen i przyjaciel byłego ministra transportu – Jacek P. Mężczyzna twierdził, że kupił pojazd na prośbę Nowaka, za pieniądze pochodzące z łapówek i to Nowak miał go użytkować. Również u niego w domu znaleziono skrytki, w których ukryta była, w różnych walutach, równowartość około 4 mln zł, uznanych za pochodzące z przestępstw korupcyjnych, zarzucanych Nowakowi.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w rządzie Donalda Tuska. Nowak w areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

W sierpniu br. Sąd Apelacyjny w Warszawie w środę ostatecznie uchylił decyzję o zastosowaniu wobec Sławomira Nowaka aresztu tymczasowego. Utrzymane w mocy zostały tylko wolnościowe środki zapobiegawcze, tj. zakaz opuszczania kraju, dozór policji i poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Honker Haker
niedziela, 10 października 2021, 21:59

Przekaz tej "operacji" jest żałosny: otóż SG świeci gołym tylkiem, więc przyjmie każdą szopkę na czterech kółkach. Może J. Owsiak zlicytuje dla nich kolejnego "knight rider'a"? A może okoliczni chłopi znad Buga oddadzą w czynie społecznym swe furmanki? W końcu doświadczenie z końmi SG już posiada? A na poważnie: czy nie lepiej zlicytować i zakupić kilka dronów flyeye? Ale chyba ktoś nie ma pewności czy zaraz nie trzeba będzie oddawać, więc uprawiają propagandę jak za Lenina i dają wodę na młyn Lukaszenki.

?
środa, 6 października 2021, 23:44

Gdzie znikają komentarze na temat odebrania ukradzionych publicznych pieniędzy w ramach zakupu maseczek czy respiratorów?

Krzys
wtorek, 5 października 2021, 14:27

Kto już (personalnie) przyzwyczaił się do perspektywy używania tego samochodu? A poważnie, czy ktoś (kto?) zaakceptował wysokie koszty eksploatacji tej zabawki - unikalnej i przez to kłopotliwej. Zasadnym byłoby to zjawisko sprzedać i dokupić do używanej floty klejnego "konia roboczego" z którego byłby jakiś realny pożytek. Na ale komuś ślina pociekła...

malkontent2021
wtorek, 5 października 2021, 14:26

I fotele będą przepierdziane kiedy przyjdzie własność prywatną zwrócić.

Darek
wtorek, 5 października 2021, 22:56

Ehhh, że żeś się tak nie martwił o własność prywatną jak zniszczono firmę Optumus bo w łapę nie dawali i wszystkie auta SLD zabrało dla wojska Romanowi Klusce.

Jery
niedziela, 10 października 2021, 23:42

I dlatego SLD nima panie.

Rataj
wtorek, 5 października 2021, 14:21

No ciekawe czy trafi do służby faktycznej czy zostanie przydzielona na stałe komuś w ramach aktywnej walki z pandemia...;)

Rts
środa, 6 października 2021, 18:33

Pani prokurator przydzieliła go szeregowemu pracownikowi straży granicznej który to pracownik w oparciu o przepisy pandemiczne urzyczyl wskazany pojazd jej samej :))

Tweets InfoSecurity24