W grudniu policja dostanie chińskie drony

28 listopada 2019, 10:15
B9999627
Fot. Dilectro

Przed nami kolejny etap zakupów bezzałogowych statków powietrznych dla polskiej Policji. KGP ogłosiła bowiem zwycięzcę przetargu na dostawę co najmniej 18 dronów, który rozpisano w sierpniu br. Sprzęt do mundurowych powinien trafić jeszcze w tym roku. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że do policji trafią drony z rodziny Matrice 200 v2, produkowane przez chiński koncern DJI.  

Przetarg na nowe drony dla Policji był podzielony na dwa zadania. W pierwszym z nich planowany był zakup 17 bsp o całkowitej masie własnej do 10 kg, przeznaczonych do wsparcia i realizacji czynności służbowych podejmowanych przez funkcjonariuszy Policji. Z czego, poza zamówieniem podstawowym, zakładano możliwość rozszerzenia zakupów o kolejne dwa komplety tego typu maszyn w ramach prawa opcji.

Ostatecznie, Policja wyłoniła jako wykonawcę zamówienia warszawską firmę Dilectro Sp. z o.o. Sp. k. Zaoferowała ona cenę brutto, za realizację zamówienia podstawowego, opiewającą na kwotę 2 717 839,98 zł, ale ta kwota może wzrosnąć do 3 037 585,86 zł, w przypadku skorzystania z prawa opcji na wspomniane już kolejne dwa komplety. Warto podkreślić, że Policja na sfinansowanie zakupu w ramach zamówienia podstawowego przygotowała 2 724 900 zł. Oferta Dilectro Sp. z o.o. Sp. k. była jedyną braną pod uwagę w trybie przetargowym.

Za tę kwotę Policja otrzyma 24-miesięczną gwarancję. Zaoferowane drony będę mogły latać do 25 minut, będą również charakteryzowały się m.in. wyposażeniem w sensory optyczne umożliwiające im wykrywanie przeszkód z przodu i z dołu urządzenia, co ma pozwalać na bezpieczne wykonywanie lotów w pomieszczeniach zamkniętych oraz omijanie przeszkód podczas lotu. Dodatkowo, w wymaganiach wskazano, że ekran urządzenia obrazującego, będącego częścią stacji naziemnej obsługi lotu, ma mieć jasność min. 800 cd/m2. 

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że Policji zaproponowana została seria DJI Matrice 200 v2, wraz z kamerami termowizyjnymi o wysokiej czułości oraz kamerami z 30-stokrotnym zoomem (kamery Z30). 

Jak poinformowała redakcję firma Dilectro, z maszyn Matrice 200, które zaproponowano polskim funkcjonariuszom, korzysta między innymi policja w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.

Drugie z zadań obejmowało zakup bsp wraz z osprzętem i systemem „Tethered drone”, a więc umożliwiającym nielimitowany czas pracy maszyny podczas zawisu w powietrzu na wysokości co najmniej 60 metrów. Oczywiście sam dron, napędzany akumulatorami, może latać również po odłączeniu kabla. Tutaj, podobnie jak w pierwszej części przetargu, za najkorzystniejszą uznano ofertę Dilectro. Policja na realizację tej części miała przeznaczone 275 100 zł, zaś warszawska firma zaoferowała bsp za 249 997,50 zł, przy 24-miesięcznej gwarancji. Zaoferowany Policji dron spełniał również oba wspomniane kryteria dodatkowe (jasność ekranu i wyposażenie w sensory optyczne), które wskazane zostały w opisie zadania pierwszego. Zestaw bsp ma być wyposażony w dwie głowice optoelektroniczne - światła dziennego oraz termowizyjną, ze stabilizacją 3D. Maszyna ma ważyć nie więcej niż 10 kg.

Według informacji uzyskanych przez InfoSecurity24.pl, w tej części Dilectro zaproponowało drona DJI Matrice 200 v2 z systemem zasilania stałego Elistair. 

Przypomnijmy, że we wrześniu, po licznych perturbacjach dotyczących zakupu 7 zestawów dronów dla Policji, udało się ostatecznie wyłonić ich dostawcę. Podobnie jak w opisywanym przypadku, za najkorzystniejszą wybrano wtedy ofertę firmy Dilectro, oferującej drony chińskiego potentata DJI.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
plkoijhu
czwartek, 5 grudnia 2019, 13:05

To Chińczykom należy oddać: są mistrzami w inwigilacji, szpiegostwie i kontroli społecznej. Z drugiej strony jak poza sprzętem policja zacznie się jeszcze inspirować "chińskim wzorcem wolności obywatelskich" to Panoptykon i Amnesty International muszą chyba potroić etaty.

Ja
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 19:10

A jak się rozbije to i tak całą winę zwalą na operatora i nie ważne że logi z lotu będą wskazywały że wszystko było w porządku interpretacja gwarancji zawsze zwalą winę na operatora

beryl
piątek, 29 listopada 2019, 12:26

Ponoć polski rząd stawia na produkty produkowne w Polsce?? Mamy fabryki które produkuję taki sprzęt?

Gut
piątek, 29 listopada 2019, 10:21

No...do 25 minut pracy...gdIe wznoszenie i ladowanie ok 4minut...no no 20 minut działania istny szał...nie wiem do czego taki dron...do śledzenia niejawnego osób i pojazdów odpada...poszukiwania osób odpada...kontroli ruchu odpada...aaa wiem do zdjęć z powietrza na paradach i cięcia wirbikami konfetti...

TeqStorm
czwartek, 28 listopada 2019, 17:40

Czegos tu nie rozumiem - te drony stoja po 35000 pln za sztuke wiec 17 sztuk to powinno byc 595tys, dodajmy drugie tyle na osprzet, szkolenia itpe - to ciagle 1,2 miliona - wiec skad ta cena?

Fanklub Daviena
czwartek, 28 listopada 2019, 19:49

Po raz n-ty piszę: polskim problemem nie jest budżet, tylko korupcja. Reszta jest rezultatem...

Tweets InfoSecurity24