Reklama

Służby Mundurowe

Święto Straży Granicznej

  • Fot. http://www.strazgraniczna.pl/
    Fot. http://www.strazgraniczna.pl/

16 maja 1991 rozpoczęła służbę polska Straż Graniczna. Główne obchody 22. rocznicy tego wydarzenia odbywają się dzisiaj i jutro w Białymstoku.

Czytaj też: Nachodzą zmiany w funkcjonowaniu Straży Granicznej Straż Graniczna została utworzona ustawą z 12 października 1990 roku jako jednolita, umundurowana formacja typu policyjnego. Zastąpiła Wojska Ochrony Pogranicza, które od 1945 roku strzegły granic Polski. Swoją służbę formacja rozpoczęła 16 maja 1991 roku, zgodnie z ustawą o Straży Granicznej. Od tej pory co roku 16 maja obchodzony jest jako święto Straży Granicznej. Czytaj: Straż Graniczna na wspólnych ćwiczeniach z Policją W Straży Granicznej służbę pełni aktualnie 14 tys. 314 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy oraz 3 tys. 712 pracowników cywilnych. Funkcjonariusze Straży Granicznej noszą umundurowanie typu wojskowego, według wzorów używanych w Siłach Zbrojnych RP. Zależnie od jednostki organizacyjnej funkcjonariusze noszą ubiory wz. wojsk lądowych, wz. sił powietrznych i wz. marynarki wojennej. *** Początek dzisiejszych uroczystości zaplanowano na godz. 17:00. W Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Białymstoku rozpocznie się uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

17 maja o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki (plac przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego) w Białymstoku odbędzie się uroczysty apel służbowy połączony z promocją na pierwszy stopień oficerski. Wręczone zostaną również akty mianowań na wyższe stopnie oficerskie oraz odznaczenia i wyróżnienia.

O godz. 14.00 na placu przed białostockim Ratuszem Miejskim rozpocznie się „Piknik z mundurem” z atrakcjami dla mieszkańców Białegostoku. W programie przewidziano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będzie można zobaczyć:

• pokaz sprzętu wykorzystywanego w codziennej służbie (m.in. robota pirotechnicznego), • pokaz pojazdów służbowych, • pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, • pokaz umiejętności psa służbowego.

W ramach pikniku odbędzie się również Akcja Honorowych Dawców Krwi pod hasłem „Na straży życia”. Specjalny krwiobus Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaparkowany będzie tuż przy ratuszu.

(MMT) Źródło: Straż Graniczna / MSW  
Reklama

Komentarze

    Reklama